PhDr. Miloslav Ransdorf, CSc.

Miroslav Ransdorf zemřel 22. ledna 2016 v Praze
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 4,02. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

13.05.2015 21:55:21

Realizace nemyslitelného

Realizace nemyslitelného

Německo- izraelské vztahy

                Po druhé světové válce, v níž byli evropští Židé předmětem nelidského pronásledování ze strany nacistického Německa, se zdálo nemožné, aby si za jeden stůl sedli představitelé Židů a Němců. A přece se tak stalo. Před padesáti lety, v květnu 1965, došlo k oficiálnímu navázání diplomatických vztahů mezi Německem a Izraelem. V té době se už v Německu i v Izraeli pořádaly mládežnické tábory, kde se mladí lidé snažili poctivě o překonání minulosti, existovaly smíšené sňatky, byly německé reparace.

V současné době dokonce nejvyšší izraelský představitel prezident Reuven Rivlin, prohlásil Německo za vedoucí stát demokratického světa. Rivlin přiletěl u příležitosti 50. výročí navázání diplomatických styků do Německa a jednal se spolkovým prezidentem Gauckem. Oba se jasně vyjádřili proti dnešnímu ožívání antisemitismu.

Zajímavé jsou průzkumy veřejného mínění v obou státech. Ukazují, že Izraelci nikdy neměli tak dobré mínění o Německu, jako mají dnes, a naopak Němci nebyli nikdy tak skeptičtí k politice Izraele, jako jsou dnes. Německo prosazuje koexistenci izraelského a palestinského státu, zatímco nejen Netanjahu, ale i Rivlin označili palestinský stát za riziko pro mír na Blízkém Východě.

Co pokládám za důležité, je fakt, že židovsko-německé smíření dává naději na možnost řešení podobných konfliktů dnešního světa. Znova mají začít rozhovory kyperských Řeků a Turků. Snad bude možné překonat i rozdělení Koreje.  

           V šedesátých letech říkal filosof Herbert Marcuse: "Buďme realisté, žádejme nemožné". V případě židovsko-německého usmíření se nemožné stalo skutkem.


Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama