Prof. MUDr. Rostislav Vyzula, CSc.

  • ANO 2011
  • Jihomoravský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,18. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

27.05.2015 20:41:30

Připlácení za lepší kloub? Pokus o nadstandard?

Připlácení za lepší kloub? Pokus o nadstandard?

Dobrovolná spoluúčast se nedá srovnávat s nadstandardem, přesto tento návrh stále naráží na nepochopení sociálních demokratů, a proto byla celá novela zákona o veřejném zdravotním pojištění odsunuta na další, červnovou, schůzi Sněmovny.

Dohodli jsme se s ministerstvem zdravotnictví, že změnu ještě znovu prodiskutujeme a zaujmeme stanovisko. Nejde totiž o žádné dělení medicíny na chudou a bohatou. Jde jen o to, že se dnes pacienti musí spokojit s možností výběru zdravotního prostředku, který mu doporučí zdravotnické zařízení. Pokud by pacient chtěl jiný prostředek, tak si jej musí celý uhradit a k tomu i samotný výkon lékaře. Na trhu je však většinou rozmanitější nabídka, ale plně hrazeny ze zdravotního pojištění jsou jen některé.

Z mého hlediska je to nespravedlivý způsob. Pacient by měl mít možnost doplatit si rozdíl mezi hrazeným a nehrazeným prostředkem. Je to vysoce sociální proces, který umožní daleko většímu množství pacientů si pořídit zdravotní prostředek dle svého vlastního rozhodnutí. Nemusí se v žádném případě jednat o nadstandard, i když je cena vyšší. Příkladem jsou francouzské prsní náhrady, které nebyly hrazeny ze zdravotního pojištění, a které musely být staženy a postupně i vyměněny, protože bylo u nich zjištěno vysoké riziko vzniku rakoviny prsu.

V některých jiných případech praxe umožňuje takový doplatek. Například rodiče dívek, kteří chtějí své dcery nechat očkovat proti HPV virům, si vybrat mohou – buď smějí použít vakcínu plně hrazenou pojišťovnou, nebo očkovací látku dražší. V takovém případě si doplatí finanční rozdíl. Nemusí ale platit práci lékaře.

Další důvod zavedení dobrovolné spoluúčasti také zamezí neprůhledným praktikám nemocnic. Ty dnes od pacientů vybírají kvůli nehrazeným zdravotnickým prostředkům sponzorské dary. Děje se i to, že špitál sice poskytne pacientovi kvalitnější materiál, pojišťovně ale vykáže prostředek běžný. Není potom vykázáno, jaký zdravotnický prostředek pacient doopravdy dostal, což může přinést komplikace při případných reklamacích.

Kvůli nepovedenému pokusu zavést dobrovolnou spoluúčast se ale odsouvá i platnost dalších změn, tzv. transparenčních. Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která je v projednávání má totiž zavést také povinnost pojišťoven zveřejňovat všechny své smlouvy s nemocnicemi a ambulancemi. A to tak, že dokud pojišťovna smlouvy nezveřejní, nebudou platit.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama