Prof. RNDr. Jiří Zlatuška, CSc.

  • ANO 2011
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,07. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

25. 7. 2016 13:47:38 - rene

Ruský doping

Myslíte, že se dočkáme sebereflexe, nebo je ti něco, co ruský režim nezná? Je nezpochybnitelné, že byl doping u sportovců řízen státně. A co je horší, doplatí na to i pár poctivých ruských sportovců. Jak dlouho lze chodit se džbánem pro vodu, než se ucho utrhne? A proč to Rusko vůbec dělá? Vždyť tím škodí sportu, ale hlavně sami sobě. Nebo jsou ruští sportovci tak neschopní, že by se bez pomoci neprosadili? Pochybuji.

Odpověď

26. 7. 2016 11:48:26 - Prof. RNDr. Jiří Zlatuška, CSc.
Vážená René,
soupeření národů ve sportu má víc charakter propagandy, než ušlechtilého a férového soutěžení. Jednotliví profesionální sportovci tomu mohou podlehnout, ostatně i u některých z nich se může stát, že jejich touha po vyniknutí jim zlomí charakter (a je známo, že se to netýká nějak výhradně Rusů).
Pokud byste chtěla konkrétnější odpovědi na současnou kauzu, tak Vás bohužel musím zklamat, ty Vám dát nemohu. Mám z kauzy pocit sovětské mentality, chlubící se toho, v čem všem mají na světě prvenství ve stylu vtipů o tom, že i sovětští trpaslíci jsou největší na světě. Jsou ale podobné historky třeba o Sarkozym, když při návštěvě žákům ve škole říká něco ve smyslu "já jsem byl ve vašich letech starší". A ve sportu si vzpomeňme jednoho z našich prezidentů, který nikdy nesměl prohrát (vzpomínám na starší americkou tenistku českého, kterou s ním nechali hrát, a poté si stěžovala na reakci, protože "no jo, ale oni mi neřekli, že nesmím vyhrát!"), nebo ruského prezidenta, který když nastoupí k zápasu v bojovém sportu nebo mezi hokejisty, také ne prohraje nikdy. 
Je ale dobře, že mezi sportovci zůstává dost takových, kteří to myslí se sportem a férovým soupeřením vážně bez ohledu na vady charakteru nebo na politiku. A je taky dobře, že mezinárodní organizace aspoň trochu standard jednání ve sportu vynucují. 
U nás se v detailech zákona o sportu snažíme hlavně o přístupnost a také možnosti výrazného zapojení mládeže. To vidím jako důležitější, než důsledky politického či komerčního zneužívání toho, k čemu má sport a pěstování zdravého těla sloužit.
Srdečně zdravím,
--Jiří Zlatuška