RNDr. Luděk Niedermayer

  • TOP 09
  • europoslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,86. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

20.09.2021 12:15:00

Orbán byl tváří demokratizace východu. Ale teď?

Orbán byl tváří demokratizace východu. Ale teď?

Komentář na facebookovém profilu k Viktoru Orbánovi.

 Viktor Orbán byl kdysi považován za jedno z nejvýraznějších vůdců nové, demokratické, svobodné a (obvykle) liberální Evropy.

Dnes je symbolem něčeho zcela jiného.

Ve svém vládnutí se odvolává na to, že je jedním z nemnoha bojovníků za zachování křesťanských hodnot v Evropě. A v rámci toho, mnohem více než dokonce i jiné populisté, šíří nenávist a nesnášenlivost. 

Jsem léta přesvědčen o tom, že tak jako často v politice, při selhání v "normálních věcech" (A Maďarsko svou poměrně dobrou pozici v 90. letech promarnilo a nyni jistě nepatří k nejúspěšnějším nových zemí EU, jak jsem o tom nedávno podrobně psal), politici přejdou ke hledání nepřítele a vsadí na stále více vyhrocený, nesnášenlivý nacionalismus. Nejde jim ale o nic jiného, než se udržet u moci, a co nejvíce skandalizovat své kritiky. Jde hlavně o to udržet podporu svých ekonomických zájmů (své rodiny a přítel) zajisti sobě či jim pobyt mimo zařízení ohraničená mřížemi.

Schovat se za křesťanské hodnoty (ve velmi specifickém pojetí) je jen snaha dát poměrně obvyklé politice přijatelnou fasádu. 

Momentka z krátkého setkání pana Orbána s Papežem jako by naznačila, že Viktor Orbán to velmi dobře ví. Což nevím, zda je pravda, neb míra, v jaké mohou politici uvěřit nesmyslům, které z velmi pragmatických důvodů, ve svůj prospěch zastávají, mne nepřestává překvapovat.

Pokud si mám vybrat, kdo z těchto dvou mužů zastává skutečné křesťanské hodnoty a dělá to, co církev, za kterou mluví nebo se k níž hlásí, má jako svou misi a kdo je sto získat ve společnosti důvěru k tomu potřebnou, mám v tom zcela jasno.

ZDE

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama