RNDr. Luděk Niedermayer

  • TOP 09
  • europoslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,52. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

23.01.2019 10:40:37 - Josh

Brexit

Jak myslíte že dopadne vystoupení VB z EU? A není vůči ní EU tak neústupná, protože kdyby VB prošel odchod hladce, mohlo by chtít EU opustit více států? Já si třeba nedokáži představit, co by to znamenalo pro nás. Už teď na odchod jiné země zřejmě doplatíme. Nebo ne?

Odpověď

21.02.2019 11:49:57 - RNDr. Luděk Niedermayer
Jak vystoupení VB z EU dopadne, je těžké odhadovat. Rozhodnutí jsou nyní potřeba na straně VB, jejíž poslanci odmítli dohodu o vystoupení, kterou vyjednala vláda premiérky VB Theresy Mayové, ale sami nejsou schopni nyní přijít s jiným návrhem. 

Myslím, že otevřena je možnost posunutí data brexitu (podmíněno jednomyslným souhlasem Rady - leaderů EU 27), stejně jako stažení žádosti o vystoupení z Unie (mj. i na základě rozsudku Soudního dvora). Problém je, že pro žádnou z těchto možností není dnes v Londýně dostatečná podpora.

Nemyslím si, že by EU byla vůči VB příliš neústupná. VB si zvolila odchod z unie, čímž se rozhodla vzdát se výhod vyplývajících z členství v unii, a to musí být tedy učiněno. Nemyslím si, že se EU snaží odchod VB stížit. Hladký odchod z unie by vyžadoval jednotný názor na způsob odchodu na straně VB, který chybí.

Bohužel, v oblasti hlavního sporného bodu - režimu v Irsku - není hledání kompromisu snadné a je můj názor, že Unie musí stát jasně za zájmy svého člena, Irska, a “nehodit ho přes palubu”.

Neočekávám, že kdyby odchod VB z EU unie proběhl hladčeji, znamenalo by to odchod dalších států. Už nyní pozorujeme řadu negativ, která na VB po odchodu z unie dopadnou, ale jsou to přirozené důsledky jejího rozhodnutí z EU odejít a stalo by se tak pravděpodobně i kdyby měl proces jejího vystoupení hladší průběh. Řada firem oznámila přesun svých firem z VB na území EU /a nebo nad tím uvažují v případě brexitu bez dohody/ - např. Panasonic, Sony, Airbus a další. Z VB odchází také vědci, kteří mají obavy z nedostatečného financování svých projektů a z omezené spolupráce s dalšími státy. Jsou to přirozené důsledky vystoupení z unie, ať už se jedná o vystoupení hladké a nebo s obtížemi.

Na odchod VB z EU doplatí unie určitě hodnotově. Nosnou myšlenkou EU je národy spojovat a naopak se štěpit nepovažuji za krok správným směrem. Mezi další dopady, které pocítíme v každodenním životě, jsou otázky (bez)vízového styku, (ne)spojeného letadlového prostoru, pravidel pracovního trhu, možností pohybu studentů např. v rámci programu Erasmus... Všechny tyto otázky i mnohé další bude mít VB i EU (popřípadě jednotlivé členské státy) jistě snahu vyřešit tak, aby dopady na občany byly co nejmenší. Tomu by napomohlo přechodné období po brexitu, které by poskytlo čas tyto důsledky oboustranně dořešit.