RNDr. Luděk Niedermayer

  • TOP 09
  • europoslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,28. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

23. 5. 2019 15:44:39 - Dešťová víla

Co prosadíte v oblastní životního prostředí a co jste prosadil?

Proč u nás nikdo ve volbách neklade takový důraz na životní prostředí, jako třeba na potraviny? Podle mě to spolu dost souvisí. Třeba v jiných zemích EU, např. v sousedním Německu je živoní prostedí téma číslo jedna. Co je důleitějšího než abychom měli vůbec kde žít a dýchat u toho čerstvý vzduch?

Odpověď

24. 5. 2019 19:49:37 - RNDr. Luděk Niedermayer
Dobrý den, 
moc Vám děkuji za dotaz. 


Abych řekl pravdu, tak si podobnou otázku kladu i já. Já osobně to vidím podobně, jako vy a jako spoustu lidí po celé Evropě, dokonce bych řekl, že z pohledu do budoucna je to jedna z těch největších "velkých" otázek, které nelze řešit jen na úrovni státu ale potřebujeme větší, širší dohodu.

Jsem proto opravdu rád, že i mý kolegové to vidí stejně. Dokládá to i spolupráce s dalšími "zelenými" stranami, s kterým jsme před volbami do Evropského parlamentu spojili do jedné koalice. V našem programu https://spojenciproevropu.cz/najdete životní prostředí hned jako třetí prioritu (tedy ne, že by byla "jen třetí důležitá", ale je jedna z 5 těch největších priorit, které v krátkém programu uvádíme).

Je pro nás stěžejní, abychom se přihlásili k odpovědnosti za naši planetu a zachovali ji i pro budoucí generace. Evropa by měla jít příkladem celému světu, a to i díky novým technologiím, které budou šetrné pro životní prostředí. Právě z možností nových technologií je třeba vycházet, protože umožňují opravdu účinně a efektivně problémy klimatu v mnoha případech řešit, a to nikoliv na úkor rozvoje ekonomiky, mnohdy je tomu dokonce naopak, i když si to náš premiér zjevně nemyslí.

Během svého mandátu se mi podařilo dát dohromady skupinu europoslanců v rámci Evropské lidové strany (ale i jinde), kteří vidí problematiku životního prostředí obdobně, a s jejichž pomocí jsme se ovlivňovali ostatní kolegy, pro které to není až tak velká priorita, aby zohledňovali otázku ochrany klimatu a prostředí v hlasování. Považuji to za jeden z mých úspěchů v parlamentu. Evropská lidová strana je největší politickou frakcí a má tedy na výsledky hlasování největší vliv. Ne vždy v této oblasti zastávala postoje, které mne konvenují a myslím, že se mi podařilo ji často ovlivnit (a jindy jsem volil jiné hlasování než většina frakce). 

Podotýkám jen jednu věc z politického pohledu. Odpovědnost za klima a životní prostředí není z mého pohledu "levicové téma", naopak. Právě strany, které razí vysokou odpovědnost lidí za jejich konání by přirozeně měly inklinovat k tomu, že máme odpovědnost za to, že naši planetu zachováme i našim dětem. Zdá se, že toto takto vnímá jen naše koalice, zatím co jiná uskupení problém bagatelizují, či tvrdí, že na lepší péči o životní prostředí "nemáme", což z pohledu odpovědnosti považuji dnes za neodpovědné a absurdní. Za nekompetentní považuji i to, když si část politiků neuvědomuje, jaký obrovský ekonomický potenciál se skrývá v rozvoji nových, k planetě šetrných, technologií. 

Vidím ale velký pokrok v zájmu lidí o toto téma. Myslím, že řada "názorově flexibilních politiků", jakých je u nás dost, budou tento posun následovat. Pevně proto věřím, že i u nás bude brzy ochrana klimatu a životního prostředí tématem číslo jedna, Sám se o tom v případě znovuzvolení budu snažit (a jsem rád, že i má dosavadní práce v EP se setkala s poměrně vstřícným hodnocením od ekologických organizací).

Díky, že se zajímáte!

S pozdravem,

Luděk Niedermayer