RNDr. Pavel Poc

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,58. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

10.03.2011 13:00:00

Stop geneticky modifikovaným plodinám

Stop geneticky modifikovaným plodinám

Státy Evropské unie budou moci na svém území zakázat pěstování geneticky modifikovaných plodin.

Možnost zakázat pěstování geneticky modifikovaných plodin dosud, podle evropské legislativy, státy neměly. Posílení pravomoci jednotlivých zemí sedmadvacítky zavádí změna evropské směrnice z roku 2001, kterou projednal výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI).

"Geneticky modifikované plodiny mohou znamenat velké riziko jak pro biodiverzitu, tak pro potravní řetězec jako celek," říká k projednávanému materiálu Pavel Poc, poslanec Evropského parlamentu a člen výboru ENVI. Některé dosavadní studie totiž ukázaly, že už jen samotná konzumace některých geneticky modifikovaných plodin může mít vliv na změny organismu příjemce, nehledě na přímý dopad možného šíření takových plodin na ekosystém.

"Dosud ale chybí odpovídající dlouhodobé nezávislé odborné studie, které by podobná rizika u konkrétních geneticky modifikovaných plodin vyloučily," definuje problém Poc s tím, že i to je jedením z důvodů, proč bylo v EU zatím povoleno pěstování pouze dvou takto modifikovaných plodin. V roce 1998 šlo o povolení pěstování kukuřice typu MON 810 společnosti Monsanto a v roce 2010 brambor typu Amflora společnosti BASF.

"Nicméně právě přetrvávající nejasnosti a možná rizika jsou důvodem, proč některé členské státy zcela odmítají pěstování takto upravených plodin na svém území," konstatuje europoslanec Poc. "Dosud však neměly státy v souladu s legislativou EU možnost pěstování GMO na svém území zakázat. Nyní by se to mělo změnit."

Návrh, o kterém bude výbor ENVI hlasovat v dubnu, a který má přijít na program jednání pléna Evropského parlamentu už letos v červnu, ale neznamená zavádění nových odrůd geneticky modifikovaných plodin na evropský trh. "Ten zůstává, oproti jiným zemím velmi přísně regulován, a na tom se nic nezmění. Pokud jde o případné povolení pěstování nových odrůd GMO, toto zůstane i nadále v pravomoci unijních orgánů."

Členské státy by tak nově mohly na svém území geneticky modifikované plodiny nejen zcela zakázat, ale také mohou stanovit jejich omezené pěstování za podmínek stanovených na národní úrovni.

"Z pohledu výboru ENVI jde o stěžejní otázku z hlediska bezpečnosti," vysvětluje tento posun český poslanec Evropského parlamentu. Vedle již zmíněných ekologických aspektů jde totiž také o zdraví případných konzumentů potravin s obsahem geneticky modifikované plodiny .

"V současné době jsou geneticky modifikované plodiny využívány pouze pro krmné účely v rámci průmyslové výroby. Nicméně nelze vyloučit, že časem by se mohly dostat také na potravinový trh," vysvětluje Poc s tím, že takové potraviny bude nutné striktně oddělovat od běžné produkce. A upravená směrnice myslí i na to.

"Pokud se takové produkty obsahující geneticky modifikované plodiny na trh vůbec dostanou, musí být především řádně označeny, aby mohli spotřebitelé činit informovaná rozhodnutí," dodává Poc s tím, že je pak na jednotlivých vládách aby svým občanům dokázaly odpovědně a jasně osvětlit vše okolo původu těchto potravin i jejich možného vlivu.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama