RNDr. Tomáš Hudeček, Ph.D.

ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,24. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

30.01.2014 11:23:22

Univerzitám hrozí úpadek a finanční problémy

Univerzitám hrozí úpadek a finanční problémy

Vysokým školám v Praze hrozí v následujících letech celkový úpadek a problémy s financováním. Varuje před tím pražský primátor Tomáš Hudeček.

Vyzval proto premiéra Bohuslava Sobotku a ministra školství Marcela Chládka k urychlenému jednání s rektory vysokých škol.

„Spolu s pražskými vysokoškolskými rektory a předsedou Akademie věd se shodujeme, že jestli ministerstvo školství bude Prahu ignorovat a z evropských peněz do pražských veřejných vysokých škol pošle pouhé drobné, můžeme se rozloučit s hlavním městem České republiky jako jedním z prestižních míst pro kvalitní univerzitní vzdělání,“ říká primátor.

Tomáš Hudeček proto již v předchozích dnech jednal s představiteli pražských univerzit a společně s nimi chce dosáhnout zvýšení objemu finančních prostředků, které půjdou z operačního programu do vysokého školství v hlavním městě.

Ministerstvo školství nechce dát do pražských univerzit více než desetinu prostředků z operačního programu na období 2014 – 2020. „Z celkových 90 miliard korun tak Univerzita Karlova, České vysoké učení technické, Česká zemědělská univerzita a Akademie věd ČR dostanou pouhých osm miliard korun. Vysokoškolské vzdělávání a věda je tím velmi ohrožena a je za pět minut dvanáct s tím něco udělat,“ varuje primátor.

Vysoké školy a výzkumné instituce potřebují 12 miliard přímých investic a 8 miliard neinvestičních prostředků, které pomohou udržet kvalitní výzkumníky v Praze. Tyto požadavky jsou společnou pozicí, kterou sídlí Praha, rektoři pražských vysokých škol a Technologická agentura ČR.

V Praze je polovina vědeckých pracovníků (cca 20 tisíc), je zde 60 procent výzkumného potenciálu a tři čtvrtě studentů vysokých škol jsou mimopražští. Aby se Praha „držela nad vodou“, je potřeba mít tři univerzity v první stovce světových univerzit. Není to pouze otázka hlavního města, ale prestiže vzdělávání celé České republiky.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama