ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,8. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

12.10.2017 17:11:00

Senát má mít možnost zrušit prezidentovu amnestii

Senát má mít možnost zrušit prezidentovu amnestii

Starostové a nezávislí předloží novelu ústavního zákona, která nově definuje postup, jakým je jmenován premiér, a zavádí možnost zrušení prezidentské amnestie, pokud je v rozporu s demokratickými principy státu.

 „Novelou, kterou navrhujeme, reagujeme na dva poslední prezidenty, kteří svým výkladem Ústavy zásadně pokřivili vnímání vymahatelnosti práva a pošlapali politickou kulturu v naší zemi. Novelu Senát projednat nestihne, smyslem je začít diskuzi,“ říká předseda senátního klubu STAN Jan Horník.

„První změnou, kterou navrhujeme, je, aby prvním a třetím pokusem o pověření premiéra sestavením vlády disponoval prezident, druhý pokus by měl být v rukou předsedy Poslanecké sněmovny. Reagujeme tím tak na situaci po pádu Nečasovy vlády, kdy prezident nechal vládnout Rusnokovu vládu bez jakékoliv legitimity,“ říká volební lídr STAN Jan Farský.

„Druhou změnou je možnost zrušení prezidentské amnestie Senátem do 60 dní po jejím vyhlášení. Pokud Senát dojde k názoru, že amnestií došlo k porušení demokratických principů státu, amnestii zruší. Takové rozhodnutí následně přezkoumá Ústavní soud,“ říká jedna z předkladatelů novely senátorka Alena Dernerová (nezávislá).

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.

Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout