TOP 09

Víc, než si myslíte
  • TOP 09
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,64. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

13.01.2019 6:35:00

Politici TOP 09 se připojují k petici proti zneužívání odkazu Jana Palacha

 Politici TOP 09 se připojují k petici proti zneužívání odkazu Jana Palacha

Politici TOP 09 se připojují k petici proti zneužívání odkazu Jana Palacha, kterou sepsala Studentská rada Filosofické fakulty Univerzity Karlovy.

 Petice proti zneužívání odkazu Jana Palacha italskými extremisty

Letošní výročí sebeupálení se Jana Palacha je o něco významnější než výročí předešlá. Je tomu totiž celých 50 let od činu, který otřásl světem. Je proto zřejmé, že bude tomuto výročí dáváno mnohem více pozornosti než výročím předešlým.

S rozhořčením jsme přijali zprávu, kterou přinesl list La Repubblica a v návaznosti na něj česká média, o chystaném koncertu ve Veroně, na kterém mají participovat hudební uskupení napojená na italskou krajní pravici. Jakožto členové a členky Studentské rady FF UK, tedy organizace, jež každoročně Palachův čin připomíná, se zásadním způsobem proti tomuto koncertu ohrazujeme. Za zcela odsouzeníhodné pak považujeme záštitu oficiálních míst, v tomto případě provincie Verona, nad tímto koncertem.

Palachův odkaz je i dnes stále živý, proto je potřeba si v této souvislosti připomenout, co je základním prvkem tohoto odkazu, který je více než jednoznačný. Jana Palacha, studenta Filozofické fakulty, motivovala k jeho radikálnímu činu touha po demokracii a humanitě. Hnutí identity a další krajně pravicová uskupení dezinterpretují tento Palachův odkaz již svou vlastní existencí. Je proto nemyslitelné a zcela nežádoucí, aby byl Palach takovýmito hnutími oslavován.

Italské dějiny jsou poznamenány epochou fašismu, avšak dnešní Itálie stojí na hodnotách demokracie, lidské svobody a rovnosti, tedy na hodnotách zcela neslučitelných s fašistickým hnutím. My, studenti a studentky FF UK, s těmito hodnotami zcela souzníme a jednohlasně říkáme NE koncertu ve Veroně.

Studentská rada Filozofické fakulty Univerzity Karlovy

My, níže podepsané a podepsaní, se připojujeme k prohlášení Studentské rady FF UK ze dne 4. ledna 2019 a žádáme skrze tuto petici následující:

  1. Stažení záštity okresu Verona nad koncertem
  2. Distancování se města Verona od koncertu
  3. Odstranění jakékoliv souvislosti mezi koncertem a Janem Palachem

Petici můžete podepsat ZDE

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout