TOP 09

Víc, než si myslíte
  • TOP 09
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,93. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

31. 8. 2011 15:36:58

Putnová (TOP 09): Husákovy děti mají málo dětí

Putnová (TOP 09): Husákovy děti mají málo dětí

V posledních dnech proběhla tiskem zpráva, že do 1. ročníků základních škol nastoupí asi o 6 000 malých školáků více než minulém roce. To je jistě dobrá zpráva, hubená léta z hlediska porodnosti se na pár let poněkud vylepší.

 Baby boom se však bohužel nekonal. To, co se v médiích takto označuje, je pouze naplnění rodičovství silné generace 70. let minulého století.

Ale nejedná se v žádném případě o baby boom. Naopak. Generace 30+ nepřivedla na svět ani tolik dětí, kolik sama čítala. V Evropě nic nového. Životní strategie mladých lidí už nejsou tolik svázané s rodinou a rodičovstvím jako v minulosti.

Porodnost v minulé dekádě kulminovala v roce 2008, kdy se narodilo 120 tisíc dětí. Je to jistě potěšitelné číslo oproti necelým 90 tisícům dětí na přelomu století. Nicméně nejsilnější ročníky tzv. Husákových dětí čítaly 195 tisíc narozených dětí v roce. Je to jistě důležitá informace z mnoha pohledů. Zajímá mě to také proto, že se v regionálním školství řeší síť škol i školek. Panuje přesvědčení, že škol a učitelů je moc. Realita je horší, dětí je málo.

Anna Putnová, předsedkyně výboru pro vědu, kulturu, mládež a tělovýchovu PS PČR

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama