Tomáš Jarolím

Všude samý názor a intelekt. Chtělo by to moudrost a odvahu
  • BPP
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,24. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

25. 3. 2015 9:51:44

VOJENSKÁ KOLONA USA

VOJENSKÁ KOLONA USA

Kolem Velikonoc projíždí naší zemí vojenská kolona USA. Na toto téma se rozpoutala široká a zejména duální diskuse i v široké veřejnosti. Zaznamenal jsem mnoho komentářů, povětšinou velice emocionálního charakteru.

Nemohu se ztotožni ani s jednou z takto extrémních poloh. Proto bych jen rád poukázal na několik faktů.

 Bezesporu jsme členy vojenské aliance NATO a rozhodně má toto členství smysl a důvod. I když se z oficiálních míst a mediálního světa se poukazuje na to, že se jedná o deklaraci naší příslušnosti k NATO. Nejedná se však o vojenskou kolonu tohoto vojenského paktu, ale čistě o vojenskou kolonu armády USA. Důvodem průjezdu této vojenské kolony není dopravit se odněkud někam, třeba pro účel cvičení, ale jen deklarace síly. Rozhodně se však nejedná o akci, která by jakkoliv mohla být srovnávána s okupací naší země v roce 1968.

 Této akci se přikládá deklaratorní smysl, jako ukázka síly a to vůči Rusku. V tomto smyslu se také odkazuje na naše zapojení do NATO. Naše nedobrá historická zkušenost s válečnou agresí byla však převážně spojena s Německou, nacistickou agresí a posléze v menší míře se Sovětskou, komunistickou okupací.  Tato akce má také čistě emocionální charakter a jako taková spíše přispívá k rozdmýchání vášní a nikoliv rozumnému zklidnění situace v Evropě a na světě.

 Projíždějící armáda USA je prezentována jako jistota naší obrany vůči možné agresi Ruska. V tomto smysl bych si dovolil poukázat na malou statistiku, která rekapituluje války vedené USA za posledních 64 let. V důsledku náš koaliční partner válčil v průměru každé 2,6 roku po celém světě.

 Nemohu a nechci vytvářet diskusi o smyslu těchto válek a zejména o jejich příčinách a mnohdy smyšlených důvodech na jejichž základě se vojska USA zapojila, nebo tyto války dokonce iniciovala. V důsledku se totiž nejedná o rozhodnutí vojenská, ale politická a reálně o motivaci zejména ekonomickou.

 Malá rekapitulace vojenských aktivit  USA: 1950 KOREA, 1954GUATEMALA, 1958 INDONÉSIE, 1959 KUBA, 1965 BELGICKÉ KONGO, 1964 VIETNAM, 1964  LAOS, 1967 GUATEMALA, 1969 KAMBODŽA, 1980 ÍRÁN, 1981 SALVADOR, 1981 NIKARAGUA, 1983 GRENADA, 1986 LYBIE, 1989 PANAMA, 1991  IRÁK, 1995 BOSNA, 1998 SŮDÁN, 1999 SRBSKO,  2001 AFGANISTÁN, 2003 IRÁK, 2004 HAITI, 2011 LYBIE, 2014 SYRIE.

 Osobně bych se jako stát ve vtahu ke zbraním raději angažoval tak, aby je nikdo nemohl vyvážet a dodávat do zemí s nejistou vojenskou a mocenskou strukturou, viz Islámský stát a, země v Africe, ale i soukromé vojenské skupiny (z obou stran) na Ukrajině. Předvádět je na vojenských přehlídkách, či ve vojenských kolonách je velice, ale velice zavádějící. A mimochodem jsme malá země, a přesto nám vybuchují sklady a v nich desítky tun soukromé munice a zbrání právě na vývoz kamsi do světa! Tomáš Jarolím


Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama