Tomáš Macura

  • ANO 2011
  • Ostrava
  • primátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,52. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

27.10.2017 21:23:00

Se žalobou na město developer neuspěl

Se žalobou na město developer neuspěl

Dlouholetý spor, během kterého zažalovala developerská firma Amádeus Real město Ostravu o 1,5 miliardy korun, končí. Odvolací senát Krajského soudu v Ostravě žalobu zamítl.

 Zmíněnou částku požadovala firma jako odškodné za údajně zmařený projekt na dostavbu námětí E. Beneše a propojení obchodního centra s bývalým obchodním domem Ostravica-Textilia.

„Od začátku jsme v tento výsledek letitého sporu věřili. Protistrana se sice ještě může dovolat, ale věřím, že ostravský odvolací soud pojal spor komplexně a objektivně, konstatoval primátor Tomáš Macura.

Společnost Amádeus Real přišla v roce 2010 s projektem obchodního centra, které chtěla postavit na volných pozemcích na náměstí E. Beneše a propojit jej s bývalým obchodním domem Ostravica-Textilia, přičemž nejstarší budovu komplexu chtěla zbourat. Obvod Moravská Ostrava a Přívoz měl k projektu připomínky kvůli změnám v původním projektu. Z tohoto důvodu obvod v roce 2012 odmítl umístění stavby.

Developerská firma proto nedostala územní rozhodnutí a v roce 2012 odstoupila od smlouvy. O rok později zažalovala město o 1,5 miliardy za zmařenou investici. Okresní soud dal za pravdu developerovi, avšak odvolací krajský soud žalobu v plném rozsahu jako bezdůvodnou zamítl. Rozsudkem Krajského soudu tak končí řízení před obecnými soudy, nelze ale vyloučit, že žalobce se bude domáhat přezkumu rozhodnutí u Nejvyššího soudu.

Krajský soud ve svém ústním odůvodnění konstatoval, že odstoupení od smlouvy, provedené společností Amádeus Real, není platné a původně uzavřená kupní smlouva nadále trvá. Soud také konstatoval, že statutární město Ostrava se nedopustilo žádného protiprávního jednání a naopak to byl žalobce, kdo své povinnosti řádně nesplnil.

Nyní bude pokračovat druhý soud, v němž se město domáhá po společnosti Amádeus Real úhrady zbytku kupní ceny a smluvních pokut. Částka nyní přesahuje 60 milionů korun.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout