Mgr. Ivan Cinka

Středočeský zastupitel
  • KSČM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,81. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

24.09.2012 10:26:20

Co bychom měli chtít od Senátu

Co bychom měli chtít od Senátu

Jde o dodržování Ústavy ČR, její součásti - Listiny základních práv a svobod, a rozšiřování demokracie

Účast ve volbách do Senátu bývá tradičně nízká. Senát není příliš populární. Odpověď na otázku, zda je v politickém systému potřebný, či ne, je ale dnes čistě akademická. Prostě tu je a hraje svou roli, ať chceme, nebo nechceme. Otázkou, která je namístě, tedy je, co bychom od Senátu mohli a měli požadovat.

Domnívám se, že by měl být skutečnou pojistkou při obhajobě zájmů lidí, kteří se živí nebo celý život živili jen vlastní prací. Měl by především dbát o to, aby u nás byla dodržována Ústava a její součást – Listina základních práv a svobod. V té se například říká, že každý má právo získat si prostředky na živobytí prací a také právo na spravedlivou odměnu za ni. Tak co tu dělá těch 700 tisíc nezaměstnaných? Nebo si snad mohou lidé zajistit živobytí za minimální mzdu v ostudné výši 8000 Kč hrubého? Proč nekonkretizujeme obecné vymezení v Listině a neuzákoníme například právo na první zaměstnání? A proč u nás prakticky neexistuje státní podpora tvorby pracovních příležitostí? Takových otázek by jistě bylo více.

Už vidím zdvižený prst vládce našich peněz Miroslava Kalouska a jemu podobných: můžeme dělat jen to, na co máme. Ale proč na nic nemáme? Vcelku jednoduché propočty ukazují, že na vině je především dlouhodobě vysoká nezaměstnanost a nízká kupní síla většiny obyvatelstva. Nezaměstnanost je z ekonomického hlediska největší příčinou narůstání státního dluhu, zejména kvůli ní se ocitá v mínusu i důchodový účet. A nízká kupní síla většiny lidí pak snižuje domácí spotřebu a tím dusí celou ekonomiku. Když k tomu přidáme trvalé rozkrádání státu, tedy našich společných prostředků, náš osud je zpečetěn.

Škoda, že dodržováním Ústavy ČR v tomto smyslu se vůbec nezabývá hlavní dozorový orgán – Ústavní soud. Už proto by měl Senát využít své iniciativní role a více se zasloužit o rozvoj demokracie u nás. Námětů by bylo dost: stále chybí zákon o obecném referendu, namístě by také byla odvolatelnost poslanců a v neposlední řadě by stálo za úvahu uzákonit platnost voleb s minimálně 50procentní účastí voličů. Konec konců, v takovém zákoně by mohl být i klíč k budoucí existenci samotného Senátu…

Dodejme jen to, co by mělo být každému jasné. Totiž, že o dodržování Ústavy a Listiny základních práv a svobod v uvedeném smyslu a prosazováním zákonů, které by rozšířily skutečnou demokracii, určitě nebude usilovat pravice. Naše účast v senátních volbách je tedy nanejvýš potřebná.

Ivan CINKA

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama