Snižuje se živočišná produkce např. z důvodu rušení mlékáren či malá podpora ze strany EU, která více podporuje rostlinnou výrobu. Lze to vidět u podpory národních dotací v roce 2024 na živočišnou výrobu, kde nastaly razantní vratky pro zemědělce, když dostali vysoké zálohy a na konci roku MZe nemělo peníze na doplacení. U některých případů byly vratky na místě, když si v předžádosti navýšili počet kusů zvířat, než ten rok měli na hospodářství.
Jeden čas byl „trend“ zatravňovat ornou půdu. Je méně orné půdy, díky tomu, že travní porost nelze jen tak rozorat u všech zemědělců. Na základě různých opatření zemědělci upřednostňují pěstování několika málo plodin na úkor jiných a tím se snižuje biodiverzita a zvyšuje se riziko plísní.
Zemědělce ohrožují snížené ceny obilí a tím jejich hospodaření, a to už i díky změně klimatu bojují s nízkými výnosy. Samozřejmě zemědělství např. ohrožuje skleníkovými plyny životní prostředí, a proto by se stále měly hledat řešení a najít rovnováhu mezi těmito oblastmi.
Česká republika má být na půdě EU slyšet a hájit si svá práva a bojovat za finance, kde jsou potřeba. Ministerstva by se měla obklopovat odborníky a „bojovníky“, aby různé nápady a řešení nebyly hozeny do koše. ČR by měla být samostatnější v produkci rostlinné a živočišné výroby, a ne podporovat dovoz potravin z jiných zemí. Aby se mohly podporovat živočišné a rostlinné komodity, musíme zrušit dotování zemědělců pouze s travními porosty, kteří nevlastní žádné dobytčí jednotky. Čím více vyprodukujeme živočišných a rostlinných produktů, můžeme bojovat za menší dovoz produktů z ciziny.