Česká pirátská strana

Internet je naše moře!
  • Piráti
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,34. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

04.07.2025 11:17:00

Ministr Bek předvedl veletoč

Ministr Bek předvedl veletoč

Senát schválil změnu školského zákona, která prošla v květnu Poslaneckou sněmovnou.

 Kontroverze vyvolávalo především financování nepedagogických pracovníků, které má nově přejít na samosprávy, tedy na obce a kraje. Změnu podrobili Piráti kritice, mají k ní několik výhrad. „Opakovaně jsme upozorňovali, že je nereálné přehodit odpovědnost za financování nepedagogických pracovníků na zřizovatele bez jasného plánu a dostatečné přípravy, v původním termínu k září?2025,“ uvedla místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a Pirátů Olga Richterová.

Pod tlakem Pirátů a samospráv nakonec Bek posunul datum změny financování na leden 2026. Podle náměstkyně primátora Ostravy pro vzdělávání, inovace a digitalizaci Andrey Hoffmannové je celkově novela nedotažená:

„Způsob i načasování převodu nepedagogických pracovníků je nešťastné. Zřizovatelé sice dostanou v rámci rozpočtového určení daní dostatečné finance na platy, avšak na úkor peněz na další rozvoj škol, rekonstrukce, investice, nákup pomůcek či další vzdělávání pedagogů (původně hrazeno z ostatních neinvestičních výdajů), což razantně sníží kvalitu vzdělávání. Nastavení podpory školních psychologů v novele také neodpovídá jejich potřebě a aktuální situaci na školách. Ředitelé budou postaveni před Sofiinu volbu toho, kterou odbornou pozici potřebují více, jestli psychologa či sociálního nebo speciálního pedagoga. Navíc zákon bude hradit jen částečné úvazky. Novela je nedopracovaná a neodpovídá reálným potřebám škol.“

Piráti mají také problém s tím, že není jasné, kolik peněz školy v příštím školním roce vlastně dostanou. „Vadí nám, že není vůbec jasné, jaké peníze školy v příštím školním roce skutečně dostanou. Ministr financí Stanjura, který je až po uši namočený v bitcoinové aféře, nejspíš vůbec neřeší, jak bude rozpočet školství vypadat po volbách od října 2025,“ říká Richterová.

„Kromě problematického financování nepedagogických pracovníků zůstává v novele školského zákona další slabé místo, tzv. ostatní neinvestiční výdaje. Ty zahrnují například pomůcky pro žáky nebo vzdělávání učitelů. V praxi by to znamenalo, že školy v bohatších obcích budou mít k dispozici modernější vybavení a jejich učitelé více příležitostí ke vzdělávání než školy v méně majetných regionech. A to je pro Piráty nepřijatelné,“ říká pirátská odbornice na vzdělávání a duševní zdraví a lídryně Pirátů na Vysočině Barbora Pipášová.

„Jako společnost si nemůžeme dovolit, aby kvalita výuky závisela na velikosti rozpočtu obce. Vzdělávání pedagogů má přímý vliv na to, jak děti ve škole uspějí a každé dítě si zaslouží rovnou šanci,“ uzavřela Pipášová.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama