ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,46. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

20.05.2015 17:19:41

Legionářský vlak-muzeum dorazil do Středočeského kraje

Legionářský vlak-muzeum dorazil do Středočeského kraje

Ke stému výročí boje československých legií za samostatný stát připravila Československá obec legionářská pouť zrenovovaného legionářského vlaku, který byl přetvořen v pojízdnou výstavní síň, po České republice.

Slavnostního otevření expozice veřejnosti v Mladé Boleslavi se ve středu 20. května zúčastnil i náměstek středočeského hejtmana pro oblast regionálního rozvoje Karel Horčička (ČSSD).

„Žijeme, alespoň tedy posledních už více než 25 let, ve svobodném, demokratickém státě. Ale tato svoboda byla už od počátku vykoupena mnoha oběťmi právě z řad československých legionářů.  Bez československých legií by náš stát možná ani neexistoval, a určitě ne ve svých hranicích. A na to bychom neměli zapomínat,“ podotkl náměstek Horčička.

Legionáři se stali mj. základem svobodné československé armády, pomáhali chránit území státu v rozjitřené době krátce po jeho vzniku například na Těšínsku či jižním Slovensku. Jejich působení ve světové válce i krátce po ní mapuje projekt Legie 100, jehož výsledkem je výstava Legiovlak. „Jsem přesvědčený, že akce, jako je tato, pomáhají připomínat si pro mnohé z nás už dávnou historii, která ale byla pro naši vlast nesmírně důležitá,“ konstatoval Horčička.

Legiovlak tvoří jedenáct zrekonstruovaných vagónů, které představují vojenský ešalon z doby první světové války. Právě takovými vlaky se přesouvali českoslovenští legionáři po Transsibiřské magistrále a čelili přitom opakovaným útokům ruských bolševiků. V každém z vagónů se nachází expozice panelů s dobovými fotkami, dokumenty a informacemi a další exponáty včetně zbraní, které přibližují bojové operace i běžný život jeho pasažérů.

Výstava je přístupná zdarma, návštěvníkům se dostane i odborného výkladu průvodci v dobových uniformách. V Mladé Boleslavi Legiovlak zůstane do úterý 26. května, pak se přesune do Liberce, Martinic v Krkonoších a dalších devíti českých a moravských měst. V plánu je i jeho turné po Slovensku. Projekt Legie 100, který vznikl ve spolupráci s Ministerstvem obrany, Českými drahami a. s., společností ČD Cargo a SŽDC, podpořila i Vláda ČR a jeho zastávku v Mladé Boleslavi i Středočeský kraj.

Cesta vlaku napříč republikou odstartovala v úterý 19. května na Hlavním nádraží v Praze. Slavnostního zahájení se zúčastnil premiér české vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), představitelé armády, Čs. obce legionářské, Českých drah a dalších spolupracujících subjektů.  Středočeský kraj na slavnosti zastupoval radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek (KSČM).

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama