Bc. Jan Gabriel

ředitel Domu seniorů Liberec - Františkov, předseda APSS LK
  • BPP
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,89. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

03.04.2016 21:37:13

Více peněz ve zdravotnictví……, a co zdravotnictví v sociálních službách? A sociá

Více peněz ve zdravotnictví……, a co zdravotnictví v sociálních službách? A sociá

Jak jsme se dozvěděli, do zdravotnictví směřuje nejvíce peněz za posledních několik let. To je jistě dobrá zpráva pro pacienty, pro nemocnice a lékaře a snad i pro zdravotní sestry. Co ale zdravotnické služby poskytované v zařízeních sociálních služe

 Zdravotním sestrám, nejobvyklejším zdravotnickým zaměstnancům v sociálních službách (odbornost 913), museli od ledna 2016 poskytovatelé sociálních služeb navýšit platy o 5%, dle úhradové vyhlášky schválené vládou. A jak tomu většinou bývá, přišlo nařízení, ale ne finanční prostředky. Poskytovatelům sociálních služeb byly zaslány zdravotními pojišťovnami  tzv. úhradové dodatky, na jejichž základě budou placeny zdravotními sestrami prováděné výkony. To, že jisté navýšení částky za bod nepokryje náklady na zvýšení platů, je jasné. Navíc tyto dodatky obsahují degresivní vzorce, uvedené i v úhradové vyhlášce, které omezují výši celkové platby poskytovatelům, vždy s ohledem na počet ošetřovaných pacientů – klientů. Zde je ale kámen úrazu. Poskytovatel sociálních služeb nemůže ovlivnit jaké pojištěnce, té které zdravotní pojišťovny, přijímá. Ze zákona se řídí sociální situací žadatele a jeho zdravotním stavem. Navíc zdravotní stav klientů pobytových sociálních služeb poskytujících služby seniorům je rok od roku horší a vyžadují tedy podstatně více zdravotnických úkonů.  To, že byla schválena úhradová vyhláška v takovémto znění, je nelogické. Zdravotní pojišťovny se na ní odkazují při snaze poskytovatelů dojednat jiné podmínky, poskytovatelé dotují zdravotní služby ze svých rozpočtů. Pojišťovny jsou spokojené. A mluví-li se stále hlasitěji o nedostatku zdravotních sester v nemocnicích, tak jako ještě větší problém se toto objevuje v sociálních službách. Nelze se divit. Při tabulkových platech, které poskytovatel platí zdravotním sestrám a ještě z části ze svého rozpočtu je jejich plat opravdu nízký. A to už ani nezmiňuji například tolik chybějící fyzioterapii v domovech pro seniory, kde je velká část uživatelů například po cévní mozkové příhodě či po chirurgických a ortopedických zákrocích. Je škoda, že o to se dnes nikdo nezajímá. 

Stejně jako o skutečnou výši platů dalších zaměstnanců v sociálních službách, od těch v přímé péči, až po ergoterapeutky a všechny další. O potřebnosti a důležitosti jejich práce není pochyb. Ale výše jejich příjmu je tak nízká, že i zájemců o tuto práci, kterou nelze dělat jen jako práci, ale dělat ji srdcem, neustále ubývá. Často se mluví o kvalitě v sociálních službách. Často se mluví o tom, co vše je třeba v sociálních službách poskytovat. Často se mluví o tom, že by i v této profesi mělo přibývat mužů. Ale o platových poměrech těchto zaměstnanců se spíše mlčí. A to i přes to, že zřizovatelé, jako jsou kraje a obce se většinou snaží, jak jim finanční síly stačí.

Zůstává tak smutnou skutečností, že skutečný stav věcí v této oblasti vždy každý pocítí, až když je potřebuje využívat on či jeho blízcí.  

Jan Gabriel

člen zastupitelstva MČ Praha 11

ředitel Domu seniorů

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama