Jindřich Pilc

  • Svobodní
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,77. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

31.05.2016 13:15:44

Inflace v Zimbabwe: veliká záhada pro keynesiánce

Inflace v Zimbabwe: veliká záhada pro keynesiánce

Každý správný moderní keynesiánec ví, že za zvyšování cen nemůže tištění peněz. Vždycky za to může někdo jiný.

Keynesiánec je přesvědčen o tom, že tištěním peněz stimuluje poptávku a tím i výrobu a pokud výroba neroste tím tempem jako přibývá peněz, dojde ke zvýšení cen, čímž je podle něj pochopitelně vinna nedostatečná výroba, hamižnost kapitalistických šmelinářů a podobně.

Může za zvyšování cen v Zimbabwe tištění peněz? Keynesiánec si to nemyslí. Najde si jiného viníka. Například že vládní teror v Zimbabwe způsobil pokles produkce a proto prý došlo ke zvýšení cen! Pro keynesiánce dokonce ani inflace v Zimbabwe není potvrzením kvantitativní teorie, která říká, že obecná cenová úroveň je primárně funkcí množství peněz daných do oběhu. (mises.cz)

Porovnejme si tedy fakta:
2008: Inflace v Zimbabwe se blíží 12 milionům procent, ceny se za poslední rok zvýšily na více než stotisícinásobek. (idnes.cz)
2008: Meziroční pokles HDP Zimbabwe činí přibližně 14 %. (Wikipedie)

Může 14% pokles HDP způsobit o mnoho řádů vyšší nárůst cen? Nechme keynesiánce hloubat nad touto záhadou.

V roce 2008 byla ukončena dlouhodobá politická krize v zemi. V roce 2009 Zimbabwe opustila bezcennou inflační domácí měnu a začala používat méně inflační americký dolar. Zimbabwe tak v roce 2009 přestala po keynesiánsku stimulovat růst HDP. V roce 2009 měla Zimbabwe meziroční růst HDP asi 80 %. (google, Světová banka)

Keynesiánci si inflací uspokojují své totalitní choutky, protože oni jako absolutní vládce a centrální plánovač chtějí inflací stimulovat poptávku a výrobu a tedy rozhodovat o tom, jaká má být poptávka a výroba. Naprosto jim ale uniká, nebo je jim to naprosto jedno, nebo jim to naprosto vyhovuje, že inflace přesouvá bohatství od jedněch k druhým a že inflace ničí cenový systém a peněžní kalkulaci. Ceny potom nedávají podnikatelům správný signál, co se vyplatí, co se nevyplatí, co se má vyrábět, co se nemá vyrábět.

Keynesiánec vám chce znehodnotit vaše peníze a tím chce stimulovat výrobu. Když vaše peníze budou rychle ztrácet svou hodnotu, rychle poběžíte si za ně něco koupit, dokud ty peníze ještě nějakou hodnotu mají.

Přinesou keynesiánské nápady zvýšení vaší životní úrovně?


vyšlo na blog.idnes.cz
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama