Prof. Ing. Václav Klaus, CSc

  • BPP
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,24. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

08.10.2011 12:18:00

Pomník prezidenta Wilsona, symbol přátelství mezi USA a Českou republikou

Pomník prezidenta Wilsona, symbol přátelství mezi USA a Českou republikou

Vystoupení prezidenta u příležitosti odhalení sochy Woodrowa Wilsona

Vážený pane velvyslanče, pane primátore, vážení vzácní hosté, dámy a pánové,

socha amerického prezidenta Woodrowa Wilsona bude v Praze za několik okamžiků slavnostně odhalena již podruhé. I to je důkazem naší složité historie a našich křivolakých osudů ve dvacátém století. Poprvé byla socha odhalována, před 83 lety, 4. července 1928. Bylo to nedaleko odsud, v místě, kde dnes stojí nová budova Hlavního, dříve – a pro mou generaci – Wilsonova nádraží.

Před 83 lety a stejně tak i dnes se o postavení pomníku prezidentu Wilsonovi přičinili Američané českého původu, kteří na svou vlast nezapomněli a kteří zůstali jejími přáteli. I dnešními iniciátory a organizátory znovupostavení této sochy jsou naši přátelé, sdružení ve společnosti American Friends of the Czech Republic.

Ani dnes se tedy nejedná o akci organizovanou státy či oficiálními institucemi, ale o aktivitu občanů obou spřátelených národů: Čechů a Američanů. Tento dobrý vztah se za těch 83 let nezměnil. Při své nedávné návštěvě Spojených států jsem se o něm mohl znovu přesvědčit.

Přátelství České republiky a Spojených států amerických není jen formálním spojenectvím dvou států. Je to přátelství mezi lidmi, jsou to široké a mnohovrstevnaté obchodní, kulturní a vědecké kontakty. Toto přátelství bylo pevné již za První republiky, o čemž tehdy svědčilo i postavení sochy amerického prezidenta, který stál u zrodu Československa, v samotném centru Prahy. Jak všichni víme, nacisté ji nechali strhnout 12. prosince 1941, den po vyhlášení války Spojeným státům.

I když komunistický režim vztahu mezi USA a Českou republikou nepřál, Spojené státy pro mnohé z nás byly i tehdy vzorem a ideálem a nejrůznější vazby na Spojené státy se u nás udržovaly po celou tuto dobu. Sám jsem měl příležitost prožít v roce 1969 skoro půl roku na pozvání amerického profesora českého původu na Cornellské univerzitě. Je tomu již více než čtyřicet let.

Pomník prezidenta Wilsona, symbol přátelství mezi USA a Českou republikou, se znovu vrací do centra Prahy. Podobně jako se sem vrátila tato socha, i my jsme se v posledních dvou desetiletích vrátili k osvědčeným myšlenkám svobody, tržní ekonomiky a demokracie, které jsme mnozí z nás se Spojenými státy vždy sdíleli a to navzdory režimům a vládám, které u nás byly. Podobně jako se obnovila tato socha, tak se v naší zemi před více než dvaceti lety obnovil kapitalismus, demokracie a občanské svobody.

Chtěl bych poděkovat organizaci American Friends of the Czech Republic, Nadaci Albína Poláška a všem dalším jednotlivcům a institucím, které se na obnově tohoto pomníku podíleli.

Ještě jednou Vám všem děkuji.

Václav Klaus, Vrchlického sady, Praha, 5. října 2011

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama