ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,31. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

08.10.2011 15:41:00

Příčiny odchodu elitních policistů z protikorupčního útvaru

Příčiny odchodu elitních policistů z protikorupčního útvaru

Vyjádření stínového ministra KSČM pro resort vnitra Zdeňka Maršíčka k odchodu elitních policistů z ÚOKFK.

Podle dostupných informací opustí Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) zkušení elitní detektivové. Má jít např. o Zdeňka Ondráčka, který vedl mimo jiné vyšetřování kauzy Opencard či záležitostí týkající se prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Františka Dohnala. U policie působil více než 22 let, nyní směřuje do soukromé sféry. Ze stejného protikorupčního útvaru odchází plukovník Petr Vincenz, který od začátku letošního roku na odboru závažné hospodářské trestné činnosti vedl oddělení operativy. Vincenz u policie slouží patnáctý rok a nyní rovněž hledá uplatnění v soukromém sektoru. Rozšiřují tak řady zkušených a vysoce postavených policistů zabývajících se korupcí, kteří se rozhodli odejít do civilu. I v médiích se již dříve objevila jména některých dalších vyšetřovatelů velkých korupčních kauz, kteří podali výpověď. Je více než pravděpodobné, že k obdobnému kroku se chystají i někteří další jejich kolegové. Navážou tak na nedávný odchod detektiva Františka Zahálky, vyšetřovatele korupční aféry kolem nákupu Pandurů. Údajně chtějí policii opustit také Petr Krömer, vedoucí vyšetřovacího týmu v kauze nákupu vozidel Tatra, a Jiří Mazánek, zabývající se spornými armádními tendry z doby, kdy na ministerstvu obrany působil Martin Barták.

Důvodem, proč zmínění zkušení vyšetřovatelé podali výpověď, má být mimo jiné to, že jim údajně není umožněno efektivně vyšetřovat korupční kauzy. Navíc velkou část pracovní doby, kterou by měli věnovat pátrání, stráví administrativou. Otázkou tedy je, jak tento útvar bude schopen plnit požadavky vysoce specializované a odborné, mobilní a morálně silně odolné policejní složky, která je zaměřena na boj s nejnebezpečnějšími formami korupce a závažné hospodářské a finanční kriminality. Ve vztahu k tomuto vývoji je zarážející i postoj zástupců vedení policie a ministerstva vnitra, když tvrdí, že vyšetřování korupčních kauz se tím nezpozdí. Problém prý nevidí v doplnění týmů jinými zkušenými policisty. Nesdělili ovšem, kde je chtějí vzít, zvláště když se u tohoto útvaru během poměrně krátké doby vystřídalo několikrát nejen vedení, ale začínají chybět i zkušení detektivové, což má nepochybně vliv na výsledky práce útvaru. Navíc každé doplnění vyšetřovacího týmu znamená nové prostudování spisů a důsledné seznámení se s případem, tedy i další průtahy při vyšetřování.

V programovém prohlášení vlády je zmiňováno, že v boji s korupcí se chce vláda zaměřit na lepší práci specializovaných policejních útvarů, ochranu lidí, kteří s touto formou kriminality bojují, a na efektivnější zabavování finančních výnosů z trestné činnosti. Nakolik jsou tyto cíle naplňovány, ukazují současné problémy v samotném ÚOKFK.

Vzniklou situací by se neprodleně měl zabývat ministr vnitra spolu s vedením policie. Mohlo by totiž dojít k trvalému snižování objasněnosti hospodářských trestných činů a nárůstu korupčních kauz.

Zdeněk MARŠÍČEK, stínový ministr KSČM pro resort vnitra
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama