doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • BPP
  • místopředseda vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,46. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

21.01.2020 18:21:00

Ochranu spotřebitele určuje 23 správních orgánů

Ochranu spotřebitele určuje 23 správních orgánů

Projev na 40. schůzi Parlamentu České republiky 21. ledna 2020 k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele

Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, jedná se o zákon, kterým se mění zákon č. 634 o ochraně spotřebitele. Podstatou je to, že se přijímá nařízení Evropského parlamentu o spolupráci mezi vnitrostátními orgány příslušnými pro vymáhání dodržování právních předpisů na ochranu zájmů spotřebitelů. Fakticky jde o to, aby přeshraniční spolupráce, která existuje, byla koncentrována tak, že instituce typu, které mohou vykonávat přeshraniční dozor, jako je Česká obchodní inspekce, Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Český telekomunikační úřad, obecní krajské živnosťáky a další, tak aby tato pravidla byla použitelná pro všechny tyto instituce v rámci přeshraničního obchodu s tím, že zákon o ochraně spotřebitele takto určuje 23 správních orgánů, které tedy budou příslušné uplatňování daného nařízení realizovat. Ta adaptace vyžaduje i provedení celé řady odpovídajících změn v některých dalších zákonech. A právě z tohohle důvodu byly kromě novely zákona o ochraně spotřebitele provedeny změny řádově i v dalších 15 právních předpisech.

V rámci projednávání prvního čtení byl návrh zákona přikázán k projednání hospodářskému výboru. Toto jednání proběhlo dne 11. 12. V rámci projednání byl uplatněn jeden pozměňovací návrh a jeho obsahem bylo zakotvení povinnosti správního orgánu informovat dotčenou osobu o tom, že žádal banku o poskytnutí informací vztahujících se k této osobě, a to přesně ve lhůtě 24 měsíců ode dne podání žádosti. Pozměňovací návrh byl hospodářským výborem přijat a Ministerstvo průmyslu a obchodu k němu zaujalo souhlasné stanovisko. Takže v souvislosti s potřebou adaptace českého právního řádu na toto nové nařízení a vzhledem ke skutečnosti, že se jedná čistě o adaptační novelu, bych vás, vážené paní poslankyně a vážení páni poslanci, chtěl požádat o podporu tohoto návrhu na dnešním jednání.

Děkuji vám za pozornost.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama