doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • místopředseda vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,15. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

14.11.2019 15:05:00

Selhali nejen odpovědní manažeři, ale rovněž tehdejší kontrolní mechanismy

Selhali nejen odpovědní manažeři, ale rovněž tehdejší kontrolní mechanismy

MPO podá v souvislosti s kampaní propagující OPPI trestní oznámení. Vzniklou škodu chce vymáhat soudně.

Trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu v souvislosti s kampaní na podporu Operačního programu podnikání a inovace (OPPI) chce podat Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Kampaň, která se týkala programového období 2007 až 2013 a měla zviditelnit operační program, stála téměř 360 milionů korun. Z toho má MPO kvůli pochybením, k nimž v minulosti došlo, poukázat finančnímu úřadu daňový odvod, zjednodušeně pokutu, ve výši 90 milionů korun. MPO se o ní dozvědělo letos na podzim. Proto nyní chystá trestní oznámení a vzniklou škodu chce vymáhat soudně.   

Kampaní na OPPI se v roce 2014 zabýval audit Ministerstva financí. Zjistil závažná pochybení s finančním dopadem převyšujícím 65 milionů korun. Při využití opčního práva v jednacím řízení bez uveřejnění nebyla dodržena závazná ustanovení zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách. Na základě toho Finanční úřad pro hlavní město Prahu provedl na MPO daňovou kontrolu. Začala koncem roku 2015, přičemž ve výsledné zprávě z roku 2017 se ministerstvu ukládá povinnost uhradit odvod za porušení rozpočtové kázně v hodnotě celé kampaně, tedy 360 milionů Kč.  A to z důvodu porušení zásady zákazu diskriminace při výběru dodavatele. Zjednodušeně by se dalo říct, že zadávací dokumentace veřejné zakázky měla být napsána tak, aby podmínky splnil pouze jeden uchazeč. Po jednání s Generálním finančním ředitelstvím (GFŘ) se daňový odvod za pochybení snížil na 90 milionů korun. MPO, které rozhodnutí GFŘ s významným finančním dopadem do rozpočtu obdrželo letos na podzim, nyní chystá trestní oznámení. A vzniklou škodu chce vymáhat soudně.

„Vůbec nechápu, jak bylo možné tímto způsobem s evropskými dotacemi nakládat. NA MPO selhali nejen odpovědní manažeři, ale rovněž tehdejší kontrolní mechanismy. A je nemyslitelné, aby za chyby konkrétních lidí platilo MPO, tedy stát. Proto jsem hned poté, co finanční úřad vyměřil daňový odvod za chyby z minulosti, zadal, aby se učinily všechny potřebné kroky vůči těm, kteří chyby zapříčinili,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout