doc. JUDr. Vladimír Balaš, CSc.

  • STAN
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,74. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

29.11.2022 10:01:00

S mladými lidmi pro mladé lidi

S mladými lidmi pro mladé lidi

Po diskusi s mladými předsedal ministr Radě EU pro mládež

V odpoledních hodinách se dnes v Bruselu uskutečnilo jednání Rady EU pro mládež, kterému předsedal ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš. Ministři ze všech členských zemí EU se sešli ke schválení dokumentu předloženého českým předsednictvím a diskuzi na téma mezigeneračního dialogu a výsledků a odkazu Evropského roku mládeže. Před samotným jednáním Rady proběhla v rámci 9. cyklu Dialogu EU s mládeží neformální snídaně mladých lidí z ČR, Francie, Švédska a Španělska s ministry zmíněných zemí, a komisařkou Mariyí Gabriel. Hlavním tématem snídaně byla podpora mezigenerační solidarity prostřednictvím práce s mládeží v reakci na současné výzvy.

V úvodu snídaně připomněl ministr Vladimír Balaš zapojení mládeže a symboliku listopadových událostí v letech 1939 a 1989. Zároveň vyzval přítomné, aby se zamysleli nad tím, co v dnešní době znamená pro mladé Ukrajince zapojení do společenských výzev na pozadí ruské agrese v jejich vlasti. „Mějme toto memento na paměti. Zintenzivněme naše úsilí dělat věci společně s mladými lidmi, pro mladé lidi a se samotnými mladými lidmi. Respektujme nezastupitelnou roli mladých lidí v tom, aby sami mohli říci, jakou politiku mládeže očekávají a chtějí.“

V závěru neformální snídaně odkázal ministr Balaš na prioritu českého předsednictví, kterou je podporovat mezigenerační rozměr při práci s mládeží. Díky Evropskému roku mládeže se může rok 2022 stát příležitostí učinit z mezigenerační rovnosti a spravedlnosti normu pro běžné zapojování mládeže do rozhodovacích procesů.

V odpoledních hodinách se uskutečnilo jednání Rady EU pro mládež, kterému ministr Balaš předsedal. V úvodu jednání Rada přijala Závěry o podpoře mezigeneračního rozměru v oblasti mládeže s cílem podpořit dialog a sociální soudržnosti. Závěry přinášejí inovativní podněty pro podporu mezigeneračního dialogu, mezigenerační solidarity a mezigenerační spravedlnosti v oblasti mládeže, zejména prostřednictvím poskytování práce s mládeží a při tvorbě a realizaci politik mládeže od místní až po evropskou úroveň.

V politické rozpravě na téma odkazu Evropského roku mládeže se ministři členských států EU shodli, že aktivní zapojení mládeže a podpora práce s mládeží musí pokračovat. Mladým lidem je potřeba poskytnout prostor a podporu, aby se mohli zapojit do klíčových procesů a událostí. Jako příklad může sloužit také zmíněná závěrečná konference k Evropskému roku mládeže Claim the Future, kterou 6. prosince pořádá české předsednictví, Evropský parlament a Evropská komise v Bruselu. Témata hlavního programu této konference navrhlo a připravilo 6 mladých lidí (CZ, FR, SE), kteří budou část také moderovat.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama