ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,43. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

21.08.2015 15:50:12

Dostavbou domova seniorů v Uhlířských Janovicích kraj získal 154 míst pro seni

Dostavbou domova seniorů v Uhlířských Janovicích kraj získal 154 míst pro seni

Kraj dnes slavnostně otevřel domov seniorů v Uhlířských Janovicích.

Za účasti předsedy Vlády ČR Bohuslava Sobotky (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD), hejtmana Středočeského kraje Miloše Petery (ČSSD), senátorky a krajské radní pro oblast sociálních věcí Emilie Třískové (ČSSD) a dalších významných představitelů Středočeského kraje byl v pátek 21. srpna slavnostně otevřen Domov seniorů v Uhlířských Janovicích.

Úspěšnou dostavbou Domova seniorů v Uhlířských Janovicích uvedl Středočeský kraj po mnoha letech do života projekt, o němž se hovořilo už v roce 1999 a jenž měl zvýšit na Kutnohorsku kapacitu míst pro zajištění péče o seniory. V roce 2001 ho však zastavil Okresní úřad Kutná Hora a podal trestní oznámení na zhotovitele stavby, který do té doby prostavěl 100 milionů korun. Po zrušení okresních úřadů přešel rozestavěný objekt pod Středočeský kraj. Přesto však čekal dalších mnoho let, než mohl být dokončen. Dostavbu se totiž nepodařilo zahájit ani hejtmanovi Petru Bendlovi (ODS), ani Davidu Rathovi (ČSSD). Uvažovalo se dokonce o prodeji rozestavěné budovy či o její přestavbě pro jiné účely. S přípravou projektu na možnou dostavbu objektu se začalo až za hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD).

„Nakonec jsme se rozhodli, že stavbu dokončíme podle původního záměru a bude sloužit k zajištění péče o seniory i ke zvýšení kapacity míst pro seniory z celého našeho regionu. Nechali jsme zpracovat projektovou dokumentaci a zažádali o peníze z prostředků Regionálního operačního programu Střední Čechy. Podařilo se nám získat 87 milionů korun a již 21. července loňského roku jsme stavbu domova za celkem 140,5 milionu korun zahájili,“ zrekapituloval osud projektu hejtman Petera. Téměř přesně rok poté, 15. července 2015, zahájil Domov Uhlířské Janovice s kapacitou 154 míst zkušební provoz.

„Na začátku srpna bylo do nového Domova seniorů v Uhlířských Janovicích přestěhováno celkem 58 klientů z jiných obdobných zařízení v kraji. Patří k nim i 34 klientů Domova Hačka, jehož objekt byl v havarijním stavu a provoz budovy nebylo možné dále udržet. A v současné době dochází k náboru nových klientů, kterých sem bude přijato celkem šestadevadesát,“ upřesnila senátorka Třísková. Již nyní však podle jejích slov poptávka po službách Domova Uhlířské Janovice převyšuje možnou nabídku, a to zhruba o padesát procent, což samo o sobě svědčí o velké potřebnosti podobných typů zařízení pro zajištění péče o stále větší počty seniorů.

Ředitelka domova Jana Pivoňková pak přiblížila rozložení kapacity a činnost domova seniorů. „Šedesát lůžek slouží jako lůžka pro domov seniorů a 94 jako lůžka se zvláštním režimem, což významně napomáhá při umístění klientů s Alzheimerovou nemocí,“ konstatovala Pivoňková. Realizací dostavby domova seniorů došlo i k vytvoření více než sedmdesáti nových pracovních míst. Péče domova o klienty je podle ředitelky doslova všestranná. Klientům je poskytována strava podle zásad racionální výživy a diet, domov jim pomáhá při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu i zdraví, dále při oblékání či svlékání, přemisťování, při jídle a pití i při osobní hygieně. Je pro ně zajištěna také ošetřovatelská péče, služby pedikérky, kadeřnice i masérky, doprovod do ambulancí lékařů, na úřady, nákupy a řada dalších činností. Organizovány pro ně budou výlety a divadelní i hudební představení.

„Přínos nového domova pro seniory je pro náš kraj obrovský. Především nám umožnil navýšit kapacitu a zvýšit kvalitu ubytovacích zařízení ve Středočeském kraji, zejména pak v oblasti domova se zvláštním režimem pro klienty s Alzheimerovou nemocí, kterých v posledních letech tolik přibývá. A navíc jsme pro seniory středočeského regionu zvýšili i možnost ubytování, v němž se mohou cítit jako v domácím prostředí. Budou tudíž v co nejvyšší možné míře integrováni zpět do společenského života a nebudou muset být umístěni v LDN či v jiných zařízeních, kde jsou náklady na lůžko mnohonásobně vyšší než ve zdejším domově seniorů,“ závěrem shrnul hejtman Petera.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama