lic. Marek Novák, MBA

  • ANO 2011
  • Zlínský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,67. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

23.5.2022 13:57:00

Firmy i fyzické osoby musí mít v bankách stejná práva

Firmy i fyzické osoby musí mít v bankách stejná práva

Poslanec Marek Novák připravuje návrh úprav a změn zákona 370/2017 Sb. o platebním styku.

 Jde o změnu, která se, zejména v poslední době, ukazuje jako velice potřebná. Současný stav totiž firmy usilující o zřízení účtu v některých parametrech diskriminuje. Zatímco v této chvíli jsou povinny komerční banky zřídit fyzické osobě bez výhrad, je zřízení firemního účtu vázáno na druh podnikání a v některých případech není dotřeným subjektům vyhověno.

Jsou to ale společnosti, které mají, podle bank, problematický předmět podnikání kryty různými povoleními, licencemi a dalšími doklady, které jim v daném oboru podnikání umožňují. Není proto žádný další, dodatečný důvod dále firmy šikanovat dalšími podmínkami.

Důvodem, proč banky účty neotvírají, může pramenit z vnitřních instrukcí jejich matek v zahraničí, které v rámci evropské zelené taxonomie chtějí omezit určitou část výroby a podnikání. Dalším možným důvodem může být, podle poslance Nováka, obava z české konkurence nebo z přeopatrnosti ve vztahu k digitální ekonomice.

Další důležitou věcí je zájem státu na bezproblémovém podnikání, vzniku pracovních míst, tím pádem odvodům do sociálního systému, vznik daňového poplatníka a obohacování trhu práce. A pohyb na účtech firem je také prostředkem minimalizaci existence hotových peněz, daňových úniků a různých „optimalizací“.

„Každá firma, stejně jako občan, musí mít právo na zřízení účtu,“ říká poslanec Novák a dodává: „Pomůže to podnikatelskému prostředí, digitální ekonomice, tak třeba subjektům podnikajícím v obranném průmyslu.“

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama