Ing. Antonín Seďa

  • SOCDEM
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,08. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

02.04.2025 17:50:27 - laco

Obrana republiky - záležitost občanů nebo dvou či tří generálů?

Dne 27.03.2025 zveřejnily PL příspěvek prezidenta republiky Petra Pavla s názvem: "Apeluji na parlamentní strany, aby nebraly obranu jako téma, hodící se do voleb". Nerozumím tomu, proč by představitelé politických stran, kteří zastupují zájmy občanů této republiky, neměli v rámci volebních programů občanům sdělit, jaká je jejich představa v oblasti obrany republiky a tím i výstavby a rozvoje ozbrojených sil ČR. Nebo snad o této záležitosti mají v zákulisí rozhodovat dva či tři generálové spolu s plukovníkem pro strategickou komunikaci vlády? Jak se na výše uvedenou výzvu prezidenta republiky díváte Vy?

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

korouhvička

Odpověď

03.04.2025 6:02:23 - Ing. Antonín Seďa
 Obecně dop nedávna platilo, že zahraniční politika a bezpečnost byly témata, na kterých se vláda i parlamentní opozice vždy shodla. Od vzniku této vlády se však situace změnila a i obrana a obecně bezpečnost je téma, o kterém se musíme veřejně bavit. Osobně nesouhlasím s názory, že bychom měli vypsat referendum o našem členství v NATO a v EU. Naše členství v těchto mezinárodních organizacích totiž zajišťuje bezpečnost České republiky a jejích občanů. A připomenu, že to byla Sociální demokracie, která naši zemi přivedla do Severoatlantické aliance a do Evropské unie. Důvodem je skutečnostm že bez zajištění své bezpečnostin se žádná společnost nemůže dále rozvíjet. Stačí se podívat na současnou Ukrajinu či Izrael. Jako dlouholetý člen Výboru pro obranu a bezpečnost a člen Stálé delegace do Parlamentního shromáždění NATO jsem měl 15 let možnost získávat zkušenosti a podílet se přímo na zajišťování bezpečnosti a obrany naší země. A také vím, že je nutno mít politické vedení a veřejnou kontrolu nad armádou i bezpečnostními sbory. Proto jsem například nevolil současného prezidenta a nemohu souhlasit ani s podivným jmenováním NGŠ. Osobně jsem velmi kritický z pasivity Výboru pro obranu, který neodmítl nákup amerických vrtulníků a stíhaček F-35. To není nic proti USA, ale jde o nutnost evropské spolupráce v rámci obranyschopnosti, kterou jsem vždy podporoval. Tyto kroky povedou k další devastaci AČR a žádné navyšování výdajů kapitoly 307 nepomůže. Pokud se poučíme z historie, pak navyšování zbrojních výdajů vedlo vždy k válkám, na které doplatili nejen svými životy, ale i svojí životní úrovní miliony obyvatel, zejména Evropy. Z mého pohledu sociálního demokrata je třeba posilovat vzájemnou spolupráci, podpořit vědu, výzkum, vývoj a inovace, ale zejména je třeba, aby rozhodovali politici a nikoliv generálové. Od roku 2002 máme profesionální armádu, která stále nedokončila svoji reformu a o nějaké Koncepci výstavby a rozvoje AČR raději pomlčím. Ano, je důležité mít koncepční dokumenty, jako je Bezpečnostní strategie ČR. Ale to, co je podstatné, je vlastní realizace opatření k zajištění obranyschopnosti a bezpečnosti, a to na všech úrovních. Pokud vláda hodlá nakupovat "železo" na dluh či na základě dalšího oklešťování kvality a dostupnosti veřejných služeb, pak s tím nesouhlasím. Protože to nejdůležitější jsou lidé.