Schválený rozpočet je možná úsporný, ale ne v těch správných místech. Spořit na investicích, včetně investic do výzkumu, vývoje a inovací a na úkor vyšších platů a nákupů státu by vláda neměla prezentovat jako správnou „Českou cestu“.
Vláda tvrdí: nás rozpočet na rok 2015 je prorůstový a přitom úsporný. Reálná čísla ale vypovídají o pravém opaku:
Celkové investice jsou ve skutečnosti o 25 procent nižší než v roce 2013. V tom roce byla tehdejší naše vláda kritizována za „škrcení“ investic. Naopak dnešní vláda v příštím roce investice nijak nerozvíjí a dokonce ani do dalších let rozvíjet nechce. Svědčí o tom vývoj výdajů na výzkum, vývoj a inovace.
Premiér Sobotka oznámil po jednání s ministrem Babišem „úspěšné“ zvýšení těchto výdajů o 0,8 miliardy korun oproti roku 2014. Nepřipomněl však, že ve srovnání s rokem 2013 je to o 5 miliard korun méně (39,8 mld. Kč v roce 2013 a 34,9 mld. Kč pro rok 2015, snížení o bezmála 13 procent). Vláda tedy nejenže nehodlá okamžitě oživovat investicemi ekonomiku, ale nehodlá dokonce ani budovat znalostní ekonomiku založenou na investicích do výzkumu, vývoje a inovací. To se, bohužel, projeví negativně v letech budoucích.
Nelze se však divit. Její tzv. „úsporný rozpočet“ totiž počítá s tím, že se nákupy státu zvýší o více jak 5 miliard a platy o více jak 6,5 miliard korun. Porostou také neinvestiční dotace podnikatelským subjektům o více jak 5 miliard. Při tak výrazném nárůstu státních výdajů je snaha šetřit peníze pro české vědce úkolem přesahujícím síly jakékoli vlády.
Jiří Skalický, poslanec TOP 09