prof. MUDr. Vlastimil Válek , CSc., MBA, EBIR

  • TOP 09
  • místopředseda vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,27. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

23.01.2022 20:26:00

Neptejte se, co na vás chystá ministerstvo

Neptejte se, co na vás chystá ministerstvo

Komentář na facebookovém profilu k dvěma hlavním krokům pro zlepšení veřejného zdraví

 Stávající praxe, kdy praktičtí lékaři i specialisté čekají na to, s čím zase přijde nová administrativa, je podle mě v základu chybná. Správně to má fungovat obráceně. Ministerstvo je administrativní budova. Lékaři mají administrativu informovat o tom, jak vypadá ta nejmodernější péče a úkolem ministerstva je zajistit potřebné prostředky pro její uvedení do praxe.

Má výzva je tedy jasná. Neptejte se na to, co na vás chystá ministerstvo, místo toho se zamyslete, jak můžete zaúkolovat administrativu, aby přišla s konkrétními řešeními.

Co to znamená v praxi? Mým plánem je zlepšit kvalitu veřejného zdraví. V našem jazyce jde o nový a možná trochu neobvyklý obrat, nicméně na západ od nás je „public health“ nedílnou součástí agendy ministra zdravotnictví.

Do programového prohlášení vlády jsme dali dva kroky, které by veřejné zdraví měly zlepšit. Je to akcent na preventivní programy a v případě seniorů i kvalitu výživy. Tyto dva kroky mohou výrazně zvýšit kvalitu života.

Představte si paralelu s dvěma stejnými osobními auty. Jedno jezdí pravidelně do autorizovaného kvalitního servisu, kde používají originální díly a servisují ho pravidelně podle servisní knížky. Druhé auto vám opravuje jednou kamarád, podruhé si ho opravíte sami, pak na to dvakrát zapomenete, pak servis udělá další kamarád. Obě auta mají najeto 200 tisíc kilometrů, každé ale vypadá úplně jinak.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama