Hned v první den okupace vypálili olomoučtí fašisté unikátní synagogu v maursko-byzantském stylu, která stávala za Terezskou bránou na dnešním Palachově náměstí. Její krásu, velikost i tragický válečný osud celé židovské obce připomene nová výstava v Arcidiecézním muzeu nazvaná Olomoucká synagoga (1897 – 1939), jejíž vernisáž zahájila již 10. ročník Dnů židovské kultury Olomouc.
Filmová sekce představí čtyři dokumenty pohlížející na synagogu jednak jako na specifický architektonický „žánr“, ale také jako na místo stmelující komunitu a uchovávající tradici a kontinuitu. Pro odborníky je určena mezinárodní konference Proměny židovského života: Moravští Židé na přelomu 19. a 20. století. Divadelním lákadlem festivalu je představení komorní inscenace Anna Franková v režii Šimona Spišáka, za něž slovenská herečka Lucia Korená z nitranského Nového divadla získala prestižní Dosku (obdobu českých Cen divadelní kritiky) za nejlepší ženský herecký výkon roku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva