ČNB: 100 let České astronomické společnosti připomene stříbrná mince

06.12.2017 12:01

Česká národní banka vydává letos poslední stříbrnou minci. Pamětní mince je tentokrát věnována České astronomické společnosti, která 8. prosince oslaví 100 let od svého založení. Mince v nominální hodnotě 200 korun je k dostání od 6. prosince.

ČNB: 100 let České astronomické společnosti připomene stříbrná mince
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.

Mincí bylo vyrobeno 5 400 kusů v běžném a 10 400 kusů ve špičkovém (proof) provedení, které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Tvůrcem mince je medailér Josef Oplištil.

Na lícní straně dvousetkoruny vpravo se nachází heraldický lev z velkého státního znaku České republiky. V levé části mince je zrcadlově zobrazen lev se symbolickým zvýrazněním souhvězdí Lva i jeho názvem. Obě části mince jsou oběžnou dráhou propojeny s planetou Zemí. Po obvodu mince najdeme označení její nominální hodnoty a název státu. Značka České mincovny, která minci vyrobila, je umístěna ve středu planety Země. Na rubové straně dominuje vyobrazení Slunce, v jehož středu stojí emblém České astronomické společnosti s letopočty „1917–2017“. Při vnějším obvodu slunečních paprsků je opět ztvárněna oběžná dráha planety Země. Po obvodu mince se v  opisu nachází její název. Iniciály autora mince jsou umístěny ve středu planety Země.

Historie Společnosti sahá až do doby před první světovou válkou, a to do habsburské monarchie. Cesta k jejímu prosazení se ale nebyla vůbec snadná. Zlom nastal až po vzniku Československa. Roli hrálo to, že jeden ze zakladatelů státu, Milan Rastislav Štefánik, byl původním povoláním astronom a že v roce 1928 byla na Petříně otevřena po něm pojmenovaná hvězdárna. Ve větších městech republiky začaly vznikat pobočky astronomické společnosti a právě jejich členové mají zásluhu na zpopularizování astronomie v zemi. Řada našich předních astronomů, kteří jsou platnou součástí světové astronomické obce, začínala právě zde. Společnost dodnes širokou veřejnost seznamuje s nejnovějšími poznatky v oboru.

Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je obvykle vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci, kterou razila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou, lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Mince s motivem založení České astronomické společnosti  je v pořadí devátou z cyklu pamětních stříbrných dvousetkorun, které jsou součástí emisního plánu ČNB na léta 2016–2020. V únoru příštího roku bude následovat stříbrná mince při příležitosti 500. výročí vydání Klaudyánovy mapy – první mapy Čech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Univerzita Karlova připravila v rámci projektu Česko! A jak dál? už pět veřejných diskuzí, další bude letos v září

22:26 Univerzita Karlova připravila v rámci projektu Česko! A jak dál? už pět veřejných diskuzí, další bude letos v září

Univerzita Karlova pokračuje v projektu Česko! A jak dál?, jehož cílem je definovat zásadní témata Č…