ČSÚ: Bilanci zahraničního obchodu ovlivnil dovoz ropy a zemního plynu

7. 8. 2017 12:39

Podle předběžných údajů skončila v červnu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 18,8 mld. Kč, který byl meziročně o 1,3 mld. Kč nižší.

ČSÚ: Bilanci zahraničního obchodu ovlivnil dovoz ropy a zemního plynu
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu
reklama

Celkovou bilanci v národním pojetí1) nepříznivě ovlivnilo v první řadě prohloubení pasiva bilance s ropou a zemním plynem o 4,5 mld. Kč a základními kovy o 2,2 mld. Kč. U bilance motorových vozidel, přívěsů a návěsů došlo vlivem vyššího dovozu k poklesu kladného salda o 0,5 mld. Kč.

Příznivý vliv na celkovou bilanci měl především menší deficit bilance s koksem a rafinovanými ropnými produkty o 3,3 mld. Kč. Zvýšil se také přebytek bilance s elektrickými zařízeními o 1,4 mld. Kč a stroji a zařízeními o 1,3 mld. Kč.

Bilance zahraničního obchodu se státy EU28 skončila v červnu přebytkem 60,4 mld. Kč a byla tak meziročně o 3,1 mld. Kč vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 4,8 mld. Kč na 40,2 mld. Kč.

Oproti květnu 2017 se po sezónním očištění v národním pojetí snížil vývoz o 4,1 % a dovoz o 4,4 %. Trend vývoje ukazuje na stagnaci vývozu a pokles dovozu o 1,0 %.

V porovnání se stejným měsícem roku 2016 vzrostl vývoz o 4,7 % (na 310,4 mld. Kč) a dovoz o 5,5 % (na 291,6 mld. Kč).

V lednu až červnu 2017 dosáhl přebytek obchodní bilance v národním pojetí 106,5 mld. Kč, což představovalo meziroční pokles o 17,0 mld. Kč. Od začátku roku stoupl meziročně vývoz o 6,1 % a dovoz o 7,6 %. Další informace o zahraničním obchodu v národním pojetí ZDE.

Informace o pohybu zboží přes hranice

Podle předběžných údajů v přeshraničním pojetí2) se v červnu 2017 v běžných cenách meziročně zvýšil vývoz o 4,1 % a dovoz o 5,7 %. Celkový vývoz zboží dosáhl hodnoty 364,0 mld. Kč a dovoz hodnoty 319,4 mld. Kč.

Podle dat Eurostatu byl v květnu 2017 podíl České republiky na celkovém vývozu a dovozu Evropské unie 3,0 % a 2,8 %.

Podrobnější informace o zahraničním obchodu v přeshraničním pojetí ZDE.

Poznámky:
1) Národní pojetí zahraničního obchodu vypovídá o vývozní a dovozní výkonnosti české ekonomiky, tedy i o obchodní bilanci zahraničního obchodu české ekonomiky. Sleduje skutečný obchod se zbožím realizovaný mezi českými a zahraničními subjekty, tj. změnu vlastnictví mezi rezidenty a nerezidenty.
2) Přeshraniční pojetí zahraničního obchodu vypovídá výhradně o fyzickém pohybu zboží přes hranice bez ohledu na to, zda dochází k obchodu mezi českými a zahraničními subjekty. Tyto údaje jsou mezinárodně srovnatelné a mohou sloužit jako indikátor vývoje hodnoty obchodu. Údaje za firmy, které nesplnily zpravodajskou povinnost, byly dopočteny na základě odeslání či přijetí v minulém období. Firmy osvobozené od zpravodajské povinnosti byly odhadnuty podle údajů vykázaných v přiznáních k dani z přidané hodnoty. Údaje z přiznání k dani z přidané hodnoty, které nebyly dostupné, jsou odhadovány na základě hodnot v předchozích obdobích.

Údaje za jednotlivé měsíce roků 2016 a 2017 jsou předběžné.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo financí předložilo vládě Zprávu o plnění vlastnické politiky státu

22:56 Ministerstvo financí předložilo vládě Zprávu o plnění vlastnické politiky státu

Ministerstvo financí zpracovalo Zprávu o plnění opatření vyplývajících ze Strategie vlastnické polit…