Český statistický úřad: Česká ekonomika v roce 2021 rostla

23.03.2022 11:48 | Tisková zpráva

V roce 2021 pokračoval proces zotavování hospodářství po pandemickém propadu. Po odeznění restrikcí v obchodě a službách se ale projevily problémy s nedostatkem součástek, které zejména ve druhé polovině roku brzdily průmysl. Ve druhém pololetí se také zintenzivnil cenový růst.

Český statistický úřad: Česká ekonomika v roce 2021 rostla
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Hrubý domácí produkt v roce 2021 celkově vzrostl o 3,3 %. Růst byl plně podpořen domácí spotřebou a kapitálovými výdaji. Naopak zahraniční poptávka ekonomický rozvoj brzdila.

„Domácí spotřebu podpořilo zrušení restrikcí v maloobchodě a službách, ke kterému došlo v květnu. Hlavně ve druhém pololetí tak spotřeba domácností klíčově přispívala k meziročnímu růstu ekonomiky. Zároveň se ale plně projevilo narušení dodavatelských řetězců, což silně brzdilo domácí vývoz zboží,“ uvádí Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Nedostatek součástek loni negativně ovlivňoval především výrobu motorových vozidel. Vysoká váha tohoto segmentu českého průmyslu pak ve druhé polovině roku významně působila ve směru poklesu výkonu ekonomiky. Ostatním odvětvím průmyslu se ale dařilo a příznivě se vyvíjela i většina služeb. Hrubá přidaná hodnota loni celkové vzrostla o 3,0 %, ale reálně většina ekonomiky zatím zaostávala za úrovní roku 2019.

Anketa

Vážíte si Jaromíra Nohavici?

94%
2%
hlasovalo: 41783 lidí

V průběhu roku 2021 zrychloval růst cen v celé ekonomice. Spotřebitelské ceny se loni zvýšily o 3,8 %, což bylo nejvíce od roku 2008. K růstu i jeho zrychlování v průběhu roku nejvíce přispívaly ceny dopravy a dále bydlení a energie, především náklady vlastnického bydlení. Zejména ke konci roku posiloval i růst cen potravin.

„Ceny rostly v téměř všech oddílech spotřebního koše. Výrazněji než obvykle do cenového růstu zasahovalo odívání a obuv nebo bytové vybavení a zařízení. To byly položky, kterých se dotkla protiepidemická opatření v maloobchodě i narušení mezinárodních dodavatelských řetězců. Zrychloval i růst cen některých služeb,“ upozorňuje Karolína Zábojníková, analytička ČSÚ.

Prudce zrychloval i růst cen průmyslových výrobců. Jejich celkové navýšení loni dosáhlo 7,1 %, nejvíce od roku 1995. Zvyšovaly se totiž ceny řady surovin, mimo jiné ropy, zemního plynu, kovů a dřeva, což se dál projevilo v souvisejících průmyslových odvětvích.

Další detaily přináší aktuální analýza Vývoj ekonomiky ČR v roce 2021 (ZDE).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

předsednictví EU

Pořád se mluví, jak je to pro nás prestižní a důležité. Ale mění se tím něco i pro vás jako europoslance? Jste třeba víc sledovaní, máte víc prostoru? A není celá událost nebo co to je, příliš přeceněvána?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ERV Evropská pojišťovna: Těhotenství není překážou pro cestování. Pojistit se dá až do 2 měsíců před porodem

14:21 ERV Evropská pojišťovna: Těhotenství není překážou pro cestování. Pojistit se dá až do 2 měsíců před porodem

Sjednat si cestovní pojištění pro nastávající maminky pár měsíců před porodem není snadné. Většina p…