NP České Švýcarsko: Přeshraniční zásah v soutěsce Obere Schleuse na Křinici je před dokončením

27.01.2022 19:38 | Tisková zpráva

dnu Správa Národního parku Saské Švýcarsko zahájila vyklízení smrkových souší z německé strany soutěsky Obere Schleuse na říčce Křinici, která je hraničním tokem mezi národními parky České a Saské Švýcarsko.

NP České Švýcarsko: Přeshraniční zásah v soutěsce Obere Schleuse na Křinici je před dokončením
Foto: NP České Švýcarsko
Popisek: Národní park České Švýcarsko

Smrkové souše jsou ze soutěsky odstraňovány s využitím vrtulníku AS 350 B3. Jedná se o opatření k zajištění bezpečnosti návštěvníků. V soutěsce Obere Schleuse provozuje město Sebnitz turistickou plavbu na pramicích, podobně, jako tomu je v případě obce Hřensko v soutěskách Kamenice v Národním parku České Švýcarsko.

Smrky, odumřelé následkem kůrovcové gradace, by v dalších rozpadových stádiích ohrožovaly bezpečnost návštěvníků, a to i v případě, pokud by byly pokáceny a ponechány na místě. Svahy soutěsky jsou natolik strmé, že by části kmenů mohly postupem času začít do soutěsky padat.

Na české straně obdobný zásah provedla Správa Národního parku České Švýcarsko již v listopadu loňského roku, ovšem v menším rozsahu a s využitím jiné techniky. Vrtulník MI-8 tehdy z české strany vynesl zhruba 150 souší. Na německé straně se jedná o zhruba 350 uschlých smrků.

Anketa

Máte důvěru v prof. Jiřího Berana?

91%
5%
hlasovalo: 24034 lidí

S postupem prací se ve čtvrtek, 20. ledna 2022, seznámili také saský ministr životního prostředí Wolfram Günther a náměstek české ministryně životního prostředí Tomáš Tesař, a to při setkání v saském Hinterhermsdorfu. Provedení bezpečnostního zásahu kvůli poloze soutěsky na státní hranici si vyžádalo dřívější koordinaci prací na úrovni obou ministerstev.

Náklady bezpečnostního zásahu na české straně soutěsky Obere Schleuse dosáhly výše zhruba dvou milionů korun, z devadesáti procent jej hradilo město Sebnitz jako provozovatel turistické atrakce. Podle očekávání náklady zásahu na saské straně dosáhnou výše 150 tisíc Eur, tedy zhruba 3,8 milionu korun, dokončen má být v únoru tohoto roku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…