Nadace ČEZ v Olomouckém kraji vloni přispěla na sázení 650 tisíc korun, v únoru přijímá nové žádosti

30.01.2021 12:58

Denně vyrobí kyslík, který by vystačil pro všechny obyvatele Šumperska, Jesenicka a Přerovska, zachytí tisíce tun prachu, navíc zdarma stíní a zkrášlují své okolí.

Nadace ČEZ v Olomouckém kraji vloni přispěla na sázení 650 tisíc korun, v únoru přijímá nové žádosti
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Nadace ČEZ

Řeč je o více než 100 000 stromů, které lidé za posledních devět let vysadili díky grantovému programu Stromy Nadace ČEZ. Ta jen vloni podpořila 95 projektů výsadby po celé republice za 8 milionů korun, v Olomouckém kraji rozdělila přes 650 tisíc korun. Pomáhá do české krajiny vracet původní odrůdy prostřednictvím alejí, stromořadí, obecních sadů a veřejných zahrad. Jarní kolo grantu Stromy 2021 poběží od 1. do 26. února a stejně jako vloni se do něj mohou přihlásit nejen města a obce, ale i školy, hasiči, skauti, zahrádkáři a další neziskové organizace.

Kdo sází stromy, má raději druhé než sebe, říká se v Anglii. Česká republika se sice pyšní třikrát větším podílem zalesnění než Britské ostrovy, přesto je u nás sázení stromů stále populárnější. Od roku 2011 se stala výrazným partnerem Nadace ČEZ, která vloni dokonce zaznamenala výrazný meziroční nárůst počtu žádostí (95 oproti 51 v roce 2019). Za zvýšeným zájmem stojí především úprava grantových pravidel: o příspěvek až 150 000 korun mohou od loňska kromě obcí žádat i různé organizace, spolky či školy. Nadace navíc kromě tradičních alejí a větrolamů začala podporovat také výsadbu v parcích, veřejných zahradách a dalších lokalitách. 

„Doposud jsme prostřednictvím Nadace ČEZ podpořili asi 550 projektů výsadby za bezmála 60 milionů korun. Zájem o grant Stromy ale zůstává vysoký,“ říká ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková. Ačkoliv aleje a stromořadí stále mezi žádostmi převažují, objevují se i nové projekty. „Obce revitalizují své parky i náměstí, zastiňují dětská hřiště a odpočinková místa, zakládají arboreta. Poptávka je také po obnově bývalých nebo založení nových obecních sadů. Na jaře rozkvetlé větve potěší zamilované a na podzim zase úroda hospodyňky, případně pány se zájmem o ovocné destiláty,“ dodává Ziková. Zájem umocňuje i současný trend využívat více lokální suroviny a objevovat staré původní odrůdy. Prioritou grantu totiž zůstává výsadba v místě původních dřevin, tak aby stromy měly co nejlepší podmínky pro růst. 

Společné sázení 

Sázení stromků probíhá většinou formou společenské akce, kde se potkávají celé rodiny. Loni situaci zkomplikovala vládní proticovidová opatření a některé obce se proto rozhodly výsadbu přesunout až na letošní jaro. Přesto se podařilo vysadit přes 8 200 kusů nových dřevin. 

Nezahálela ani společnost ČEZ, která v roce 2019 vyhlásila závazek vlastními silami vysadit strom za každého zaměstnance v České republice. Oproti grantu Nadace ČEZ se tato výsadba soustředí na lesní porosty poničené kůrovcovou kalamitou. V rámci dobrovolnických dní se podařilo vysadit 14 400 sazenic, splnění závazku téměř 23 000 stromů by se tedy mohlo podařit už letos nebo nejpozději příští rok.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Vítězství v soutěži Úřednický čin roku

22:04 Ministerstvo spravedlnosti: Vítězství v soutěži Úřednický čin roku

Ministerstvo spravedlnosti gratuluje týmu z odboru strategie a koncepce justice, který získal presti…