Psychologická péče v zařízeních SUZ MV

06.07.2019 19:47

Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra poskytuje klientům i zajištěným cizincům ve svých zařízeních celou řadu služeb. K dispozici jsou jim sociální pracovníci, pedagogové volného času, ubytovatelé, pracovníci stálé služby a mnozí další. Kromě toho mají všechna střediska smluvně zajištěnou právní, ale také psychologickou či psychiatrickou pomoc. V případě potřeby jsou k dispozici i duchovní služby.

Psychologická péče v zařízeních SUZ MV
Foto: Správa uprchlických zařízení MV
Popisek: Správa uprchlických zařízení MV

Naše organizace prostřednictvím našich smluvních psychologů poskytuje psychologickou péči jak žadatelům o mezinárodní ochranu, tak azylantům, ale i cizincům, kteří jsou v ČR zajištěni v zařízeních pro zajištění cizinců. Pro každé z našich zařízení máme k dispozici vlastního psychologa.

Hned při prvním kontaktu sociální pracovníci nabízejí klientům možnost využít psychologickou péči. Psychologové jsou na vyžádání schopní v relativně krátkém čase přijet do zařízení a poskytnout klientům například krizovou intervenci, při delším pobytu klienta například v pobytovém středisku mohou poskytovat i opakovanou terapeutickou pomoc. Je zcela obvyklou praxí poskytovat také odbornou psychologickou péči klientům s PTSD. Psychologická péče je tedy nedílnou součástí služeb, které v našich zařízeních poskytujeme. Po celou dobu pobytu se mohou klienti s žádostí o pomoc psychologa obrátit na sociální pracovníky Správy uprchlických zařízení.

Tato služba je pro všechny uvedené klienty zdarma a v případě potřeby zajišťujeme při intervencích taktéž bezplatné tlumočení do rodného jazyka klienta.

Služby psychologů poskytujeme na základě mandátu, který nám dává zákon č. 325/1999 Sb., o azylu. Důvod, proč tyto služby poskytujeme, je poskytnout žadatelům o udělení mezinárodní ochrany podporu v oblastech bezpečnosti a bezkonfliktního soužití, jako prevence sociálně-patologických jevů nebo jako pomoc při zvládání jejich adaptačních potíží. Jde nám o to, aby klienti, kteří přichází z různých částí světa a nesou si sebou různé prožitky (patří mezi osoby zranitelné), měli psychologa dostupného co nejdříve.

Nelze ale opomenout ten fakt, že žadatelé o udělení mezinárodní ochrany i držitelé mezinárodní ochrany (azylanti) mají přístup ke zdravotní péči ve stejném rozsahu jako běžný občan České republiky. V praxi to znamená, že mohou využívat psychologické i psychiatrické služby v daném regionu jako součást služeb hrazených v rámci veřejného zdravotního pojištění. S některými klinickými psychology i psychiatry ve zprostředkování služeb klientům spolupracujeme nebo jsme úzce spolupracovali. Včetně zajištění tlumočnických služeb, pokud je to nutné. Znamená to tedy, že součástí nabídky pro zmíněné klienty jsou jak služby našich smluvních psychologů, tak veřejně dostupné služby v této oblasti.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Vstup do Evropské unie proměnil Česko

7:14 Český statistický úřad: Vstup do Evropské unie proměnil Česko

Před 20 lety Česko vstoupilo do Evropské unie, a započala tak etapa ekonomických i společenských změ…