SP ČR varuje před nesystémovými zásahy v energetické legislativě

17.03.2014 21:27

Zaměstnavatelé vyjadřují obavy, aby při hlasování ve sněmovně nedošlo k ukvapenému rozhodnutí u pozměňovacích návrhů technických novel.

SP ČR varuje před nesystémovými zásahy v energetické legislativě
Foto: Archiv
Popisek: Svaz průmyslu a dopravy ČR

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) důrazně varuje před nedomyšlenými zásahy formou pozměňovacích návrhů při projednávání technických vládních novel energetického zákona (458/2000 Sb.) a zákona o podporovaných zdrojích energie (165/2012 Sb.) při projednávání v Parlamentu ČR (sněmovní tisk 99/0). Doporučuje v této odborné záležitosti respektovat stanovisko předkladatele – Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

SP ČR nemíní zpochybňovat demokratické principy a zákonodárcům upírat jejich výsostné právo. Zdůrazňuje však nezbytnost výhradně systémových zásahů do energetické legislativy, ideálně formou řádného legislativního procesu včetně detailní analýzy případných dopadů, a to zvláště v době, kdy paralelně probíhají rozsáhlé změny evropských pravidel v dané oblasti.

„Jsem přesvědčen, že princip předběžné opatrnosti je zcela na místě. Vždyť i předložený vládní návrh novely je pouze technickou nápravou nekultivovaných zásahů zákonodárců z poslední novelizace obou zákonů v létě 2013,“ uvedl Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR pro energetiku, životní prostředí a oblast evropských regulací.

„Nejsem si jist, zda by čeští poslanci a poslankyně, senátoři a senátorky měli v tuto chvíli do zákona vnášet vlastní iniciativy, i na evropské úrovni se nyní každé rozhodnutí ohledně energetiky váží doslova na lékárnických vahách. A to navzdory tomu, že řada předložených pozměňovacích návrhů je vedena nejlepšími úmysly a některé lze považovat za žádoucí či smysluplné. Na druhou stranu je faktem, že důsledky svých kroků – ať již pro orgány státní správy či regulované subjekty - se zákonodárci zabývat nemusí,“ uvedl Jan Rafaj.

Veden obavami z případných negativních důsledků změn příslušných zákonů mimo standardní legislativní proces se Svaz průmyslu a dopravy ČR obrací na všechny zákonodárce s výzvou, aby velmi pečlivě zvážili, zda je nutné nyní pozměňovacími návrhy upravovat vládní návrh technické novely. Zároveň je upozorňuje na skutečnost, že oba předmětné zákony čeká v krátké době komplexní novelizace, jejíž přípravy již byly zahájeny, a žádá je, aby své legislativní úsilí a případné návrhy soustředili právě tímto směrem. Výše uvedená výzva vychází ze stanoviska přijatého Energetickým expertním týmem a Expertním týmem pro životní prostředí Svazu průmyslu a dopravy ČR přijatém na jejich společném zasedání 13. března 2014.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Doktorandů je nejméně za posledních dvacet let

20:48 Český statistický úřad: Doktorandů je nejméně za posledních dvacet let

Na vysokých školách v Česku se v roce 2023 vzdělávalo 308,6 tisíc studentů, z nichž téměř pětinu tvo…