ÚOHS: Časopis Euro se mýlí, úřad rozhoduje nejrychleji v historii

30.04.2019 15:45

V nejnovějším vydání časopisu Euro byl uveřejněn text o činnosti regulátorů, ve kterém se objevuje řada nesprávných údajů, které se o práci ÚOHS neustále opakují, přestože byly již mnohokrát vyvráceny.

ÚOHS: Časopis Euro se mýlí, úřad rozhoduje nejrychleji v historii
Foto: ÚOHS
Popisek: ÚOHS

V prvé řadě musíme odmítnout tvrzení, že Úřad rozhoduje v oblasti veřejných zakázek pomalu. Není tomu tak a dokonce v současné době Úřad rozhoduje nejrychleji v celé dosavadní historii. V roce 2017 byla průměrná doba na vydání rozhodnutí v prvním stupni 32 dnů, ve druhém stupni pak 52 dnů, v roce 2018 to bylo obdobné.  Lhůta je přitom 60 dnů, takže v obou instancích se rozhoduje zcela v souladu se správními lhůtami, přitom v I. stupni dokonce výrazně rychleji.

Statistické údaje zveřejněné v roce 2018 Evropskou komisí  nebyly dostatečně zpracovány a do lhůt pro vydání rozhodnutí Úřadem například započítávaly i dobu, kdy případ ležel u soudu, což mnohdy bylo několik let. Komise po výhradách ÚOHS uznala nedostatečné zpracování dat a potvrdila, že skutečné délky řízení ve druhém stupni byly o desítky procent nižší, než uváděla, a že Úřad rozhoduje zcela v souladu se zákonnými lhůtami.

Svádět na Úřad i pomalou výstavbu dálnic je pak zcela nesmyslné, neboť ve srovnání s celkovou dobou přípravy takových staveb, která běžně trvá řadu let, je několik málo měsíců vyhrazených pro přezkum věci před Úřadem zcela zanedbatelných. Pokud existuje veřejný zájem na transparentním a nediskriminačním postupu veřejných zadavatelů, pak je nutno také počítat s tím, že přezkum postupu zadavatele bude určitou dobu trvat.

Pro případy z oblasti hospodářské soutěže pak nejsou stanoveny žádné lhůty pro vydání rozhodnutí, a to z dobrých důvodů. Problematiku kartelových dohod a zneužití dominantního postavení, která je v oblasti veřejnoprávní regulace zcela unikátní svou komplexností a složitostí, nelze vyšetřit a rozhodnout v řádu dnů a dokonce ani měsíců. Soutěžní případy trvají zcela běžně řadu let, a to všude na světě. Stačí se podívat na dobu soutěžních řízení vedených Evropskou komisí a také na její úspěšnost při obhajobě těchto rozhodnutí před soudem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…