Ve volné přírodě už severní bílí nosorožci zřejmě vyhynuli, poslední stopy jejich přítomnosti byly zaznamenány ve střední Africe v roce 2007. Za jejich vyhubením pytláky stojí poptávka po rohovině jako léčebném prostředku a kulturním artefaktu v některých zemích východní Asie a Arabského poloostrova.
Do ZOO Dvůr Králové byli severní bílí nosorožci přivezeni v roce 1975 z jižního Sudánu, šlo o skupinu čítající dva samce a čtyři samice. Z této zakladatelské skupiny dva jedinci ještě žijí – samec Sudán je v keňské Ol Pejetě a samice Nola je umístěna v kalifornském San Diegu.
Úspěšné odchovy v ZOO Dvůr Králové
Zoo okamžitě začala s chovem zaměřeným na rozmnožování těchto vzácných zvířat a v roce 1977 skupinu posílila o samici z britského Knowsley jménem Nasima. Ta se také v roce 1980 stala matkou vůbec prvního severního bílého nosorožce narozeného v zajetí, samce Suniho.
Další úspěšné odchovy ZOO Dvůr Králové následovaly v roce 1983, kdy se narodila samice Nabiré, a v roce 1989, kdy přišla na svět další samice, Nájin. Tou dobou už probíhala jednání o přesunu části dvorské skupiny do amerického San Diega. Důvodem byla obava, že na jednom místě by mohly nepředvídatelné zdravotní problémy zdecimovat jediné severní bílé nosorožce žijící v zajetí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva