Jan Palach je opět na programu sněmovny. Vystoupí i dnes někdo z komunistů?

26.03.2013 10:42

Poslanci by se měli vrátit k návrhu, aby 16. leden byl považován za Den památky Jana Palacha. Při prvním projednávání normy, které proběhlo počátkem února, se do sebe ale pustila koalice s opozicí. Důvodem bylo vystoupení bývalého předsedy komunistů Miroslava Grebeníčka. Toho pak "umravňovala" poslankyně z ODS Jana Černochová.

Jan Palach je opět na programu sněmovny. Vystoupí i dnes někdo z komunistů?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Grebeníček v poslanecké lavici

Den, kdy se na Václavském náměstí v roce 1969 polil hořlavinou a zapálil Jan Palach na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, by mohl od příštího roku být významným dnem. 16. leden by tak měl připomínat oběť Jana Palacha. Počítá s tím návrh zákona, který připravili poslanci vládní koalice. Sněmovna se k němu vrátí právě dnes ve druhém čtení.

Projednávání návrhu ale 8. února doprovázela bouřlivá debata. Tu započal bývalý předseda KSČM Miroslav Grebeníček, neboť zpochybnil, že se Palach v roce 1969 upálil na protest proti komunistické totalitě.

„Například tvrzení, že se Jan Palach stal symbolem boje proti totalitní komunistické moci, je naprosto zavádějící,“ řekl Grebeníček a připomněl to, proč se mu nelíbí, když autoři předlohy označili Palacha za bojovníka proti totalitnímu režimu.

„Ne, Jan Palach se nezapálil na protest proti Komunistické straně Československa, jeho sympatie patřily především reformním komunistům, kteří měli podporu i ve všech strukturách Svazu vysokoškolského studentstva,“ pokračoval Grebeníček.

Opustili sál, za mikrofon přišla Černochová

Poslanci koalice sice na protest krátce poté opustili sál, ti, co vytrvali, ale rozpoutali emotivní diskusi. Do ní se zapojila i autorka návrhu - poslankyně ODS Jana Černochová.

„Je strašně moc dobře, že tady tento návrh zákona leží, protože zástupce Komunistické strany Čech a Moravy, pan Grebeníček, nám jasně ukázal, že se jejich myšlení a demagogie hraničící s fanatismem se za 45 let vůbec, ale vůbec nikam neposunula,“ poznamenala do sněmovního mikrofonu důrazně Černochová.

Historik: Ta debata byla "totálně ahistorická"

„Samozřejmě se nejednalo o nějakou jednoduchou událost, ty reakce byly velice pestré. Jednoznačně shrnovat to do nějaké diskuse o tom, jestli se upálil proti totalitní komunistické moci nebo režimu, je totálně ahistorické a zatemňuje to vlastně ty důvody, kvůli kterým se to stalo,“ reagoval na to pro Český rozhlas historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů

Dnes se sice sněmovna k návrhu uzákonění Dne památky Jana Palacha jako významného dne vrátí znovu, ovšem definitivně by o normě mohla rozhodnout až příští týden.

Připomeňme, že sněmovní výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu navrhl do předlohy přidat další významný den, a to 28. březen, kdy by se mělo uctívat narození Jana Ámose Komenského. Nynější kalendář zahrnuje devět významných dnů.

 

 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajinci, co nejsou zubaři. Ale pustí je na vás. „Prý je ohlídají.“

5:30 Ukrajinci, co nejsou zubaři. Ale pustí je na vás. „Prý je ohlídají.“

Sněmovnou schválená senátní novela má umožnit, aby stomatologové ze zemí mimo Evropskou unii měli je…