Při rozmýšlení, zda se z náboženských organizací jen nestanou „realitní kanceláře“ a původní církevní poslání ustoupí do pozadí, má například mostecký zastupitel Roman Antoš jasno. „Už jednou si nedobrovolně najali realitní kancelář - jmenovala se KSČ. A nyní za tu realitku zaplatíme všichni!“ říká natvrdo. „Neměla by tato ´realitní kancelář´ říci svůj názor? Zatím se chechtá jen pod vousy, jak zase získává voliče,“ míří do řad komunistických politiků, kteří dnes v Ústeckém kraji drží kormidlo.
Komunistický senátor necítí vinu
Chomutovský senátor za KSČM Václav Homolka vnímá zákon o „církevních restitucích“ jako špatný, proti darům církvi obecně však vyhraněn není. „Pokud něco chtějí jako nyní například dar od státu, nemusejí se za to stydět. Naše strana není proti. Pokud něco pozbyli, ať se o tom jedná, to ano,“ říká pro ParlamentníListy.cz s tím, že si ale nemyslí, že by kdy církev přišla například o kostely a podobné objekty – naopak se jim ještě finančně vypomáhá, protože jejich správu leckdy skutečně těžce nezvládají.
„Například u nás v Klášterci nad Ohří kostel patří církvi. Za poslední roky se na něj daly miliony, ještě co si vzpomínám coby místostarosta města. A problém jsme s tím neměli,“ dodává s tím, že problém vidí jinde. „Jde o ten způsob, jak se do toho jde. Že Nečas něco podepíše, i když mu je jasné, že devadesát procent veřejnosti čeká na prověření Ústavním soudem. To je na tom smutné,“ pojmenovává konkrétně největší nešvar celé záležitosti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš