„Blackout není konspirační teorie, ale scénář, který EU přestává zvládat,“ varoval hned v úvodu Jan Zahradil. Podcast se detailně věnuje možnému výpadku elektrické energie, který považují autoři za reálné riziko. Důvod? Přechod na obnovitelné zdroje energie, jenž prý není podložen reálnou kapacitní rezervou v jádru nebo plynu. „Západní Evropa už je závislá na přechodných řešeních, která nejsou stabilní,“ doplňuje Matěj Gregor. Podle obou komentátorů selhává jak evropská strategie, tak česká energetická infrastruktura. Důraz kladou na potřebu návratu k racionální energetice, která nebude závislá na slunci a větru.
Dalším horkým tématem je šíření ruské propagandy na území EU, zejména v České republice. Přístup české vlády k informačnímu prostoru považují za necitlivý. „Já mám obavy, že 1,5 % HDP určené na státní odolnost budou použity právě tímto účelem,“ tvrdí Zahradil, přičemž poukazuje na sofistikované formy šíření demokratických hodnot skrze neziskové organizace a státní úřady. Gregor vzápětí zmínil případ učitelky Martiny Bednářové. „Mě na tom rozsudku nevyděsilo, že padl, ale otázka, kdo vykoná rozsudek,“ podtrhuje Gregor a dodává, že vzniká nová kategorie trestných činů z informační nevědomosti. Zahradil souhlasil s tím, že dosud není jasné, kdo bude mít pomyslné razítko na pravdu. Oba varují před tím, aby veřejnost podléhala narativům, kdy lidé zastávající odlišné postoje jsou kriminalizováni.
Ve třetím tematickém bloku si autoři berou na paškál Českou televizi, kterou nešetří. „ČT už neudává tempo, ale jen reálně přežívá,“ říká Gregor a nazývá ji dinosaurem na kapačkách. Kritizuje zastaralé formáty, chybějící inovace a nedostatečnou interaktivitu. Jan Zahradil jde ještě dál: „Je to kolos, který se tváří jako veřejná služba, ale často plní jen roli státního dozoru nad veřejným míněním.“ Padá i návrh na systémovou reformu včetně přehodnocení financování veřejnoprávních médií.
V závěru se oba komentátoři zamýšlí nad možnými politickými důsledky ztráty jistot. Podle nich narůstá veřejná nespokojenost, která se může promítnout do voleb. „Když si lidé všimnou, že jim nejde proud, že benzín stojí padesát a že ČT vaří z vody, pak se přestanou zajímat o gender a začnou se zajímat o to, kdo to zavinil,“ říká Gregor. Zahradil pak připomíná důležitost opozičních programů: „Když vláda nezvládá řídit stát, opozice má šanci. Ale jen pokud nabídne víc než jen remcání.“ Oba tím podtrhli volání po hlubších změnách, které získávají podporu u veřejnosti.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
reklama
autor: Michal Poláček
Ing. Jaroslava Pokorná Jermanová byl položen dotaz
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
reklama
style="min-height:300px;">
reklama
Diskuse obsahuje 16 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout
Další články z rubriky

5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
PO STOPÁCH MAJORA ZEMANA Díl Mimikry ze seriálu 30 případů majora Zemana se proslavil písní Bič boží…
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 18:06 Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR