Tvrdá fakta. V roce 2015 se prý na vysokou školu dostane každý

31.10.2011 10:55

Na střední školy nastupuje stále méně dětí. Na školy zakončené maturitou letos dorazilo jen osmdesát pět tisíc studentů. Vysoké školy přitom standardně přijímají kolem sta tisíc zájemců. Letošní prváci se tak po maturitě mohou teoreticky těšit na téměř jisté místo v posluchárně. Vysoké školy se však brání poklesu kvality, uvažují o snížení stavů a chtějí nalákat i cizince, hlavně Slováky

Tvrdá fakta. V roce 2015 se prý na vysokou školu dostane každý

Na maturitní obory na středních školách nastoupila letos asi osmdesát pět tisíc studentů. I kdyby chtěl po maturitě na vysokou školu úplně každý absolvent, má reálnou šanci, že se mu podaří na vysokou školu nastoupit. Nejvýše postavené vzdělávací instituce totiž přijímají přibližně sto tisíc studentů ročně. Zprávu přináší server Týden.cz.

Šanci budou mít i třicátníci a starší

Výše řečené platí za předpokladu, že se na vysokých školách nic nezmění. Některé z nich ovšem již dnes plánují, že v budoucnu přijmou o desetinu méně studentů. Touto cestou půjde jak Západočeská univerzita v Plzni, tak i Masarykova univerzita v Brně. Mluvčí univerzity Tereza Fojtová k tomu navíc dodává, že se pokusí nalákat na školu více Slováků.

"Jsme hodnocení jako nejžádanější vysoká škola v Česku, a proto chceme přijímat skutečně jen ty nejlepší - a to i ve slabších populačních ročnících. Chystáme se kvůli tomu obrátit i na Slovensko, abychom zajistili dostatečný počet kvalitních uchazečů o studium," říká Fojtová.

Univerzity se také chystají oslovit lidi, kteří již nejsou ve věku studentů, ale chtěly by si vzdělání doplnit, např. proto, aby si udrželi práci nebo našli zaměstnání nové. Nabízí se však otázka, zda nové potencionální uchazeče neodradí školné.

Související:

Hodný ministr Dobeš: Stát zaplatí studentům úroky za školné

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…