Debata o nedůvěře vládě po ukrajinsku: Žádám vás, abyste si nás vážili, hulákal Jaceňuk na poslance

16.02.2016 21:01

Spolupracovnice PL Veronika Sušová-Salminen na svém Facebooku sledovala debatu o dalším osudu ukrajinské vlády Arsenije Jaceňuka. Ten v jeden okamžik poznamenal, že možná končí v pozici premiéra. Jenže pak přišel zvrat. Podívejte se sami, čeho všeho si analytička všimla.

Debata o nedůvěře vládě po ukrajinsku: Žádám vás, abyste si nás vážili, hulákal Jaceňuk na poslance
Foto: ČT
Popisek: Ukrajinský premiér Jaceňuk

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk má se svou vládou již delší dobu problémy. V úterý odpoledne tak v parlamentním dramatu nebylo možné vyloučit, že Jaceňukův kabinet padne.

„Vládní krize pokračuje: prezident Porošenko požaduje demisi celé vlády Arsenije Jaceňuka jako krok k zachování současné koalice (snad ví, co činí), bez níž bude na Ukrajině prý hluboká politická krize (čti nové volby nechceme). Prý už terapie nefunguje a je nutné přistoupit k chirurgickému řezu – tak připodobnil kompletní rekonstrukci vlády. K tomu P. Porošenko žádá také odchod nepopulárního generálního prokurátora Šokina (toho do funkce sám jmenoval), který je už měsíce kritizován za zametání některých korupčních kauz pod koberec,“ napsala analytička na sociální síti ve čtyři hodiny odpoledne.

Drama ale mělo teprve přijít. Premiér Jaceňuk zřejmě počítal s nejhorším. „Možná je to moje poslední vystoupení, počkejte...,“ prohlásil v jednu chvíli předseda vlády. Stalo se tak poté, co asi tři čtvrtě hodiny přednášel zprávu o činnosti své vlády. Dával přitom jasně najevo, že byl ve velmi složité situaci. „Dostali jsme rozkradenou zemi s Rusy a ruskými holinami na svém území. Udrželi jsem tu zemi. A já požaduji, abyste si toho vy vážili. Zanecháváme zemi s plnou pokladnou, se zaplacenými dluhy. Žádám, aby dnes byla navržena rezoluce o nedůvěře vlády. Se ctí pogratulujeme nové vládě,“ oznámil.

Během debaty přišla také zpráva, že generální prokurátor Šokin odchází z funkce, takže vyhověl prezidentovi.

Po sedmé hodině večer se ale v ukrajinském parlamentu ukázalo, že dosavadní premiér předsedou vlády zůstane. „Jaceňuk zůstává v sedle,“ napsala Veronika Sušová-Salminen. A co ukrajinského předsedu vlády udrželo u moci? „A stalo se to, o čem se šuškalo: v sále nebylo dost poslanců – čili podpora přišla od Achmatova (část poslanců Opozičního bloku) a Kolomojského (Obrození). Nedůvěra získala jen 194 hlasů, potřebovala 226. To budou křeče,“ uzavřela svůj komentář ke dnešnímu dění v ukrajinském parlamentu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zrušení ČT: Sepsán zásadní článek

10:04 Zrušení ČT: Sepsán zásadní článek

Předseda Strany svobodných občanů Tomáš Pajonk se ve svém komentáři na facebookovém profilu vyjádřil…