Dezinformace z ČT. Může to mít dalekosáhlé důsledky. Expert na zbraně si vyžádal od vnitra dokument, ze kterého vám ukázali jen část. A zjistil...

07.10.2019 20:55

Advokát a odborník na zbraňovou legislativu a civilní držení zbraní Tomáš Gawron upozorňuje, že Česká televize šíří dezinformace ohledně zločinů spáchaných legálně drženou zbraní a lže o chystané novele zákona o zákazu držení pušek na broky v rámci Evropské unie. Politik a komentátor František Matějka se v reakci na svém Twitteru posměšně ptá, zda „může ČT vyvracet fake news ČT?“.

Dezinformace z ČT. Může to mít dalekosáhlé důsledky. Expert na zbraně si vyžádal od vnitra dokument, ze kterého vám ukázali jen část. A zjistil...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Revolver, ilustrační foto

Matějka na svém Twitteru upozorňuje na článek advokáta Tomáše Gawrona z webu zbrojnice.com, který se věnuje zbraňové legislativě. V něm Gawron předkládá informace, že Česká televize dezinformovala v pořadu 90’ ČT24 hned v několika případech. „Pokud jde o pořad ČT ‚To se ví‘, ve kterém se ani kompars ve studiu nesměje podle not scenáristy a pouštějí ho ze záznamu, měl bych tu jeden tip k odvysílání a uvedení fake news na pravou míru. Jen nevím, může ČT vyvracet fake news ČT…?“ ptá se Matějka a naráží na nový kritizovaný pořad ČT o dezinformacích.

V samotném článku Tomáš Gawron odkrývá několik lží a dezinformací, které v pořadu 90’ ČT24 zazněly. Redaktor například uvedl, že „legálně drženou zbraní spáchají Češi každý rok zhruba stovku trestných činů. A třeba v loňském roce policisté zaznamenali 108 takových případů“.

Anketa

Kdo by byl nejlepší prezident po Miloši Zemanovi?

31%
hlasovalo: 21312 lidí
„ČT měla k dispozici detailní statistiku, rozhodla se použít jen část,“ píše Gawron s tím, že ČT záměrně spojila ostré střelné zbraně s plynovými. „ČT cíleně smíchala dohromady volně dostupné plynovky a zbraně na zbrojní průkaz. Míchání plynovek s ostrými zbraněmi je českou novinářskou klasikou. Jindy bych to dal na vrub neznalosti, jenže ČT ve stejném pořadu o šest minut později detailně popisuje kategorie zbraní a podmínky pro jejich držení. Omyl je tedy vyloučen,“ je si jistý zbraňový expert Gawron.

Vyžádal si proto od Ministerstva vnitra stejné informace, jaké dostala Česká televize. „Z oněch 108 uváděných trestných činů spáchaných legálně drženými zbraněmi představují plynovky a jiné zbraně kategorie D celkem 73,“ upozorňuje Gawron, že trestných činů, spáchaných legálně drženou ostrou zbraní, bylo jen 35. „Ze zbývajících 35 trestných činů šlo čtyřikrát o výtržnictví a dvanáctkrát o nebezpečné vyhrožování,“ pokračuje Gawron s tím, že pouze ve třech případech šlo o vraždu, „z toho dvě motivované osobními vztahy a jednu tzv. ostatní“.

„Ať už jde o míchání plynovek s ostrými zbraněmi nebo o snahu o navození podvědomého spojení legálních zbraní s vraždami či loupežemi, byla ČT v pořadu naprosto mimo,“ kritizuje pořad České televize expert, kterému také vadí výrok moderátora, že „oprávnění držitelé zbraní se dopouštěli trestných činů šestkrát častěji než osoby bez zbrojního průkazu“.

Při pohledu na statistiky policie je ale zřejmé, že jen nepatrná část trestných činů byla vykonána se střelnou zbraní v ruce. „Toto tvrzení je pravdivé, jen pokud se oběti trestných činů spáchaných jinak než legálními střelnými zbraněmi nepočítají,“ upozorňuje Gawron, že ČT schválně překrucuje policejní data.

Anketa

Pokud byste mohli zaslat televizní koncesionářský poplatek dle svého uvážení, kdo by ho dostal?

1%
14%
67%
hlasovalo: 25561 lidí
Dále se v rámci stejného pořadu věnuje Gawron vstupu moderátora přímo z Bruselu. „Ten se vyjadřuje k brokům a zpřísňování směrnice a házel jednu perlu za druhou,“ píše Gawron. Moderátor například uvedl, že Evropská unie „plánuje zakázat pouze určitou část broků a pouze v mokřadech, tudíž říkat české veřejnosti, že jim Evropská unie zakáže broky, je nesmysl“.

Gawron ale opět označuje toto vyjádření za lživé. „Evropská komise ve vyjádření výslovně potvrdila, že současný návrh míří na zákaz olova nejen v brocích, ale i střelách, a nejen v mokřadech, ale i mimo ně. Slova redaktora jsou vysloveně lživá,“ kritizuje dále Gawron práci redaktorů ČT.

„Jde přitom o obzvláště nebezpečnou lež ve chvíli, kdy se český Parlament v obou komorách snaží najít cestu, jak blížícímu se zákazu čelit. Podle odpovědí některých členů Pirátské strany pro zbrojnice.com přesvědčení, že se zákaz nechystá, případně se má týkat pouze mokřadů, stálo za jejich hlasováním proti usnesení Sněmovny ve věci olova,“ upozorňuje expert, že takové lži veřejnoprávní televize můžou mít dalekosáhlé důsledky.

Dále se podle Gawrona moderátor z živého vstupu dopustil dezinformace v případě přijímání zákona o legálním držení zbraní v rámci EU. „V tuto chvíli v bruselských institucích na stole neleží žádný dokument, který by měl zpřísňovat jakákoliv další pravidla. Je možné, že za 5–20 let, kdo ví, přijde Evropská komise s nějakým plánem na další zpřísnění pravidel. Ale tady si musíme říct jednu základní věc. Opět to nebude moment, kdy by někdo v Bruselu něco nařizoval. Opět to bude výsledek debaty, jednání členských států, které se koneckonců na tom rozhodnutí budou podílet,“ uvedl redaktor.

Gawron upozorňuje, že zbraňová směrnice už totiž byla přijata. Jako dezinformaci považuje Gawron redaktorův výrok, že vše je výsledkem debaty států v europarlamentu. „Při této proceduře se v Radě užívá většinové hlasování a ČR byla přehlasována. Při samotném přijímání směrnice: připomínky ČR při expertní fázi nebyly brány v potaz, hlasování o návrhu v europarlamentu trvalo čtyři minuty a padesát vteřin, z toho cca čtyři minuty trvalo zamítnutí návrhu Dity Charanzové na umožnění hlasování o pozměňovacích návrzích,“ má jasno Gawron o další fake news v rámci pořadu ČT.

Gawron nechápe, proč jsou vlastně novináři České televize proti legálnímu držení zbraní. „Podobné protizbraňové agitky jsou obzvláště smutné, pokud si vzpomeneme, že za začátek současné vlny terorismu v Evropě je považován útok v Charlie Hebdo,“ píše Gawron a upozorňuje, že šéfredaktor časopisu Charlie Hebdo byl sportovním střelcem a jako osoba na vražedném seznamu al-Káidy žádal o povolení k nošení zbraně pro sebeobranu. 

„Žádosti nebylo vyhověno. Jeho vrazi byli nelegálně ozbrojeni zbraněmi propašovanými z Balkánu,“ píše Gawron a dodává, že legální střelné zbraně jsou pro pachatele snadno nahraditelné a nelegální zbraně si vždy předem seženou, ale „pro oběti, včetně novinářů, legální střelné zbraně představují jedinou šanci se účinně bránit“.

„Pokud tato skutečnost českým novinářům nedojde ani z okolností vraždy Charbonniera, pak jim opravdu není pomoci,“ dává kauzu do souvislosti s událostmi z Charlie Hebdo.  

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jestřábi jedou umělou kampaň proti Rusku. Václav Klaus neviděl žádné důkazy. A nakonec se vysmál čínobijci Topolánkovi

15:57 Jestřábi jedou umělou kampaň proti Rusku. Václav Klaus neviděl žádné důkazy. A nakonec se vysmál čínobijci Topolánkovi

Moderátor internetové televize XTV oznámil start dvanáctého rozhovoru s Václavem Klausem. A druhý če…