Do Česka dnes přiletí třetí skupina křesťanských uprchlíků z Iráku. Jejich pobyt u nás obklopují tajnosti

19.02.2016 6:08

Do Česka dnes přiletí třetí skupina křesťanských uprchlíků, kteří utekli z iráckého Mosulu před Islámským státem. Asi čtyřicetičlenná skupina by měla dorazit na pražské ruzyňské letiště ve 14:30 a poté budou autobusy rozvezeni do Brna, Smilovic u Třince a rekreačního střediska Okrouhlík u Jihlavy. Největší pozornost se zřejmě bude upírat ke Smilovicím, kde plán na dočasný pobyt uprchlíků vyvolal nevoli části obyvatel.

Do Česka dnes přiletí třetí skupina křesťanských uprchlíků z Iráku. Jejich pobyt u nás obklopují tajnosti
Foto: Rudolf Komár
Popisek: Protidemonstrace za přijímání uprchlíků a proti fašismu

Do Smilovic by v první fázi mělo přicestovat 14 lidí, celkem by jich v tamním středisku Karmel mělo pobývat šest až osm týdnů asi 30. Další přicestují v následujících týdnech. Pondělního zasedání zastupitelstva obce s 800 obyvateli se účastnilo zhruba 70 obyvatel a ostře dali najevo, že uprchlíky v obci nechtějí. Starosta Smilovic Miroslav Nogol se naopak domnívá, že obec by křesťanům v nouzi měla pomoci, přestože sám například s kvótami určujícími příjímání uprchlíků nesouhlasí. Obyvatelé podle něj nepochopili, že nejde o ilegální uprchlíky, ale o prověřené osoby.

Uprchlíci prošli prověrkami českých tajných služeb

Lidé, které nadační fond pro přesídlení do Česka vybral, již před odletem do České republiky prošli bezpečnostními prověrkami českých tajných služeb a pohovory s českými státními orgány. Absolvovali i zdravotní prohlídky, další je čekají po příletu do Česka.

V Brně ani Okrouhlíku se nadační fond s tak negativními ohlasy jako ve Smilovicích nesetkal. Poblíž Jihlavy se už zabydlely dvě skupiny, které přicestovaly v lednu a únoru. Skupina má nyní 27 členů a v pátek se rozroste na 30 lidí. Přijede osm uprchlíků, ale pět lidí z nynější skupiny se přidá k devítičlenné skupině mířící do Smilovic.

Kde v Brně budou uprchlíci žít? To je tajné

Do Brna dnes zamíří 24 lidí, většinou jde o rodiny s dětmi. Brněnský magistrát místo jejich pobytu nezveřejní. Důvodem je klid a bezpečí rodin, řekla ČTK Zuzana Taušová z tiskového odboru magistrátu.

Přemístění 37 iráckých křesťanských rodin se zhruba 150 lidmi do Česka schválila vláda. První dvě rodiny dorazily do Okrouhlíku 24. ledna, druhá skupina přijela 5. února. Celý projekt s rozpočtem kolem 15 milionů korun organizuje nadační fond s pomocí svých partnerů a podporovatelů.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je výprask! Janek Ledecký si to vyřídil s veřejnoprávním novinářem za články o jeho dceři Ester

9:24 To je výprask! Janek Ledecký si to vyřídil s veřejnoprávním novinářem za články o jeho dceři Ester

Český zpěvák a skladatel Janek Ledecký, hudebník a otec dvojnásobné olympijské vítězky Ester Ledecké…