Filmový maraton uvede filmy s Havlem i o Havlovi

14.12.2016 9:44

Dokumentární i hrané filmy týkající se života i tvorby dramatika a bývalého prezidenta Václava Havla uvede dvoudenní filmový maraton. Diváci uvidí třeba dosud nepublikovaný sestřih z první cesty prezidenta Havla do Severočeského kraje v únoru 1990, záznam Havlova vystoupení v Československé televizi k upálení Jana Palacha v lednu 1969 či rozhovor pořízený s disidentem Havlem na lůžku Nemocnice Na Františku 28. října 1989. Filmový maraton bude 16. a 17. prosince v Národní technické knihovně v předvečer pátého výročí Havlova úmrtí.

Filmový maraton uvede filmy s Havlem i o Havlovi
Foto: František Dostál
Popisek: Václav Havel - výřez

ČTK o tom informovala Jana Pacalová, mluvčí projektu Pocta Václavu Havlovi, jehož je filmová přehlídka součástí. Nabídne filmy a dokumenty režisérů Miroslava Janka, Pavla Kouteckého, Krystyny Krauze, Andreje Kroba, Jana Němce, Jana Nováka, Andrey Sedláčkové či Olgy Sommerové, uvede i film režírovaný Havlem. Moderátory večera bude filmová kritička Tereza Czesany Dvořáková a Martin Vidlák, vedoucí dokumentačního centra Knihovny Václava Havla. Vstup je volný.

Filmovým maratonem vrcholí projekt Pocta Václavu Havlovi, který při příležitosti nedožitých 80. narozenin Havla připravila Městská část Praha 6, Knihovna Václava Havla a společnost Post Bellum.

Program začne v pátek 16. prosince v 17:00, první den se budou projekce konat dlouho do noci. Začnou záznamem vystoupení Havla k oběti Jana Palacha a budou pokračovat třeba filmy z Originálního videojournalu, snímky natočenými nezávislými filmaři v disentu, filmem Andreje Kroba Fenomén Hrádeček nebo snímkem Miroslava Janka o Havlově první manželce Olze. Nedělní promítání bude trvat od 10:00 do 17:30 skončí projekcí Havlova jediného celovečerního filmu, který natočil podle své vlastní hry Odcházení.

Kromě pátého výročí Havlova úmrtí, které připadá na 18. prosince, si letos lidé v Česku i mnohde na světě připomněli nedožité osmdesátiny prvního českého porevolučního prezidenta. Celoroční program oslav připravila Knihovna Václava Havla a v říjnu se uskutečnilo mnoho veřejných vystoupení, která jeho odkaz připomínala.

Přímo na výročí Havlova úmrtí se v divadle Alfred ve dvoře uskuteční už poněkolikáté akce Čtení z Havla. Kdokoli může přijít, přinést si připravený jakýkoli Havlův text, případně si vybrat na místě a přečíst jej v divadle proměněném na ten večer v kavárnu. Do 13. února potrvá v centru DOX výstava fotografií Václava Havla od Tomkiho Němce a Bohdana Holomíčka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Z koho děláte blbce, vy idioti?“ Bloger se neudržel, když si přečetl, že vědci chtějí „rozkojit“ muže

18:56 „Z koho děláte blbce, vy idioti?“ Bloger se neudržel, když si přečetl, že vědci chtějí „rozkojit“ muže

Bloger Petr Paulczyňski je šokován z úvah o tom, že mužům by prý mohla připadnout ryze ženská role –…