Informační válka? Teď se brání pro změnu Vladimir Putin. Je tu nový plán

07.12.2016 9:12

Ruský prezident Vladimir Putin schválil novou doktrínu informační bezpečnosti Ruské federace. Nová doktrína má v první řadě zajistit ruskou národní bezpečnost v informační oblasti, informuje ruská TASS.

Informační válka? Teď se brání pro změnu Vladimir Putin. Je tu nový plán
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Plakát nevládní organizace Reportéři bez hranic

Prezident Putin v úterý podepsal návrh zákona na vytvoření nové doktríny informační bezpečnosti Ruské federace. Celý dokument je přístupný na oficiálním portálu ruské vlády – ZDE.

„Nová doktrína představuje systém utvořený experty s úmyslem zabezpečení národní bezpečnosti Ruské federace v informační sféře,“ píše se v dokumentu.

Podle textu dokumentu je jedním z hlavních faktorů ovlivňujících snižující se informační bezpečnost země ustavičné narušování informační infrastruktury Ruské federace ze strany cizích států.

„Tajné služby hned několika zahraničních vlád neustále a ve stále větším rozsahu vyvíjejí informačně psychologický tlak s úmyslem destabilizovat vnitropolitickou a sociální situaci v různých částech světa, což často vede až ke ztrátě suverenity a teritoriální celistvosti některých států.“

Dalším důvodem k přijetí nové doktríny je neustále narůstající počet „zahraničních médií, které ruskou vládní politiku prezentují s vysokou mírou předpojatosti“. Ruská média, která působí na území cizích států, navíc často „čelí diskriminaci, a jejich novinářům je často znemožněno řádně odvádět svou práci“.

Zahraniční média mají prý negativní dopad na jejich ruské konzumenty. „V ohrožení je v první řadě ruská mládež, která je kvůli zahraničním informačním tlakům vystavena riziku „odcizení se od tradičních ruských duchovně morálních hodnot,“ uvádí se v doktríně.

Další problém autoři textu spatřují v narůstající kriminalitě ve finanční oblasti, ke které dochází kvůli nedostatečně zajištěné informační infrastruktuře.

Neméně závažným problémem je i nedostatečná úroveň rozvoje informačních technologií v Rusku, které je tak i nadále závislé na zahraničních technologiích, což je situace, která se prý musí v budoucnu změnit.

Hlavním cílem nové informační strategie je „zajištění bezpečnosti a prevence vojenských konfliktů, které by mohly vzniknout za pomoci informačních technologií, a ochrana státní suverenity a politické a sociální stability“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: fib

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti a vyvlastňování bytů. Poslanec dal průchod upřímnosti a koaliční partner zuří

23:32 Piráti a vyvlastňování bytů. Poslanec dal průchod upřímnosti a koaliční partner zuří

Novou debatu o postoji Pirátské strany k vyvlastňování, které se strana snaží vytrvale dementovat, s…