Jaroslav Bašta líčí, jak doběhl protiruské bijce. Stačil mu k tomu prý jeden citát

11. 12. 2016 16:04

Se zajímavou zkušeností z debaty o proruské propagandě, kterou absolvoval v Evropském domě, se se čtenáři serveru Prvnizpravy.cz podělil bývalý velvyslanec v Rusku Jaroslav Bašta.

Jaroslav Bašta líčí, jak doběhl protiruské bijce. Stačil mu k tomu prý jeden citát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

„Protože jsem tušil, že panelisté, kteří budou přednášet, patří k tomu nejhoršímu, co může naše oficiální proevropská a protiruská propaganda nabídnout, připravil jsem si jeden ošklivý trik v podobě citátu. Musím říci, že přednášející překonali mé očekávání v mnoha ohledech. Ať již šlo o pana doktora Romancova, politického geografa zaměřujícího se na problematiku Ruské federace, či reprezentanta našich protiruských bojovníků v Bruselu Jakuba Kalenského a v neposlední řadě pana Jakuba Jandy,“ uvedl Bašta.

Celý text je ZDE.

Aby jim dokázal, že nejsou schopni tolerovat žádný názor, který se neshoduje s tím, který považují za svůj, přečetl jim následující citát, aniž jim prozradil autora:

„Avšak pokračovat tak rychle po pádu Sovětského svazu se začleňováním tolika států, které jím byly podrobeny, do NATO byla chyba. Rychlé přijetí pobaltských států, Polska, Česka, Slovenska a Maďarska byla správná věc, ale podle mého soudu pak měl proces zpomalit. Dohoda s rumunskou a bulharskou vládou o rotaci jednotek mezi americkými základnami v těchto zemích byla zbytečná provokace (zejména s ohledem na skutečnost, že jsme oněch pět tisíc vojáků do žádné z těch zemí nikdy neposlali). Rusové měli dlouhé historické vztahy k Srbsku, což jsme dalekosáhle přehlíželi. Snahy začlenit Gruzii a Ukrajinu do NATO byly naprosto přes čáru. Kořeny ruského impéria sahají do Kyjeva devátého století, takže to byla obzvláště monumentální provokace. Byli Evropané, či snad dokonce Američané ochotni vyslat své syny a dcery na pomoc Ukrajině nebo Gruzii? Sotva. Rozšiřování NATO bylo tedy politické rozhodnutí, a nikoliv pečlivě promyšlený vojenský závazek, a podkopávalo tak snažení Aliance a bezohledně přehlíželo to, co Rusové pokládali za své životní národní zájmy.“

„Počkal jsem, až se v diskusi následně trochu vycukají, a pak jsem jim prozradil autora a sdělil, že v testu propadli. Tato slova napsal ve své knize bývalý ministr obrany USA Robert Gates,“ vysvětlil Bašta.

Pro celou situaci má jen dvě možná vysvětlení. „Buď panelisté jsou slovoslepí a politicky reagovali na úrovni první signální soustavy na nepříjemné zvuky, aniž vnímali jejich obsah, nebo jsou to lidé víry pravé, kteří nás do té války s Ruskem dokopou, i kdyby je i USA zradily. I tak se dá číst vyjádření Jakuba Jandy,“ dodal Bašta.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Špičková analýza (ne)objektivity a (ne)vyváženosti ČT a ČRo v období krajských a senátních voleb 2016 skončila v koši velké Rady. Zveřejňujeme ji celou

17:53 Špičková analýza (ne)objektivity a (ne)vyváženosti ČT a ČRo v období krajských a senátních voleb 2016 skončila v koši velké Rady. Zveřejňujeme ji celou

KOMENTÁŘ Rada pro rozhlasové a televizí vysílání si za přibližně půl milionu objednala analýzu, aby …