Jeden z pěti Němců věří, že na Ukrajině je to jinak. Úplně jinak

06.05.2022 14:03

Ruská státní média v souladu se státní politikou hovoří o ruském vpádu na Ukrajinu jako o „speciální vojenské operaci“ a hovoří o nutnosti denacifikovat Ukrajinu a o nutnosti bránit ruské zájmy. Průzkum Centra pro monitorování, analýzu a strategii (Cemas) ukázal, že tomuto narativu věří také až 20 procent Němců.

Jeden z pěti Němců věří, že na Ukrajině je to jinak. Úplně jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německá vlajka

Ukazuje se, že nejen Česko se v časech ruské války musí bránit ruským dezinformacím o Ukrajině. Až 20 procent Němců prý věří, že se Putin musí na Ukrajině bránit proti „globálním elitám“. Ukázal to průzkum Centra pro monitorování, analýzu a strategii (Cemas), jenž naznačil, že část německé společnosti věří i ve spiknutí na Ukrajině, kterému musí Rusko čelit.

Informace o průzkumu přinesl Redaktions Netzwerk Deutschland a převzal server německého list Die Welt.

V podobné teorie věří především voliči Alternativy pro Německo a Die Linke.

Mezi voliči AfD to bylo dokonce téměř 60 procent. Mezi levicovými voliči to bylo 26 procent a mezi voliči FDP kolem 15 procent. Voliči CDU/CSU (necelých dvanáct procent) a SPD (kolem deseti procent) se naopak v tomto ohledu téměř nelišili. Nejnižší byl souzvuk s konspiračními ideologickými voliči u zelených voličů. Konspiračním teoriím v této voličské skupině věří jen 4 procenta dotázaných.

„Téměř sedm procent plně souhlasilo s nepodloženým konspiračním příběhem, že Ukrajina provozuje tajné laboratoře na výrobu biologických zbraní společně s USA, a dvojnásobek respondentů s tvrzením o biologických laboratořích souhlasil částečně,“ uvedl list.

Do třetice průzkum také ukázal určitou spojitost mezi konspiračními teoriemi o covidu a teoriemi o Ukrajině. Ten, kdo věří v konspirační teorie o covidu, je náchylnější věřit konspiračním teoriím o Ukrajině.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…